Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:32
Reklama KD Market

Kult Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero


Ta świątynia emanuje spokojem i pięknem. I czują to wierni, którzy na mszę świętą w języku polskim przyjeżdżają tu z odległych zakątków Chicago, aby Matka Boża otoczyła ich czułą opieką.

Polacy w Cicero

Najwcześniejsze ślady polskiego osadnictwa w miasteczku Cicero położonym na południe od Chicago, gdzie powstała parafia Matki Bożej Częstochowskiej, sięgają roku 1880.

Jednak duże skupiska Polaków pojawiły tu nieco później. Miało to ścisły związek ze znajdującą się u zbiegu ulic 31 i Cicero – kopalnią odkrywkową kamienia użytkowego firmy Dolese i Shepherd, gdzie większość z nich była zatrudniona.

Polscy imigranci mieli więc w okolicy lokum i pracę, daleko im było jedynie do kościoła. Najbliższym, w którym sprawowano nabożeństwa w języku polskim, był oddalony o 5 mil kościół pw. św. Wojciecha.

Z czasem, gdy powstał kościół św. Kazimierza większość, aby skrócić sobie drogę przynajmniej o 2 mile, przeniosła się do nowej parafii. Warto wiedzieć, że w tym czasie jedyną katolicką parafią w Cicero była niemiecka parafia św. Dionizego. Dlatego w 1892 r. zawiązała się grupa 86 polskich rodzin, która podjęła decyzję o założeniu polskiej parafii.

Działania poszły dwutorowo. Po pierwsze, do maja 1893 r. za kwotę 2250 dolarów zostało zakupionych 6 parceli u zbiegu ulic 30. i Linden. Po drugie, delegacja rodzin grupy założycielskiej udała się do arcybiskupa Patricka A. Feehana z prośbą o pozwolenie na założenie parafii. Na pozytywne rezultaty dobrze przemyślanych posunięć nie trzeba było długo czekać.

3 lata później, w maju 1895 r., na proboszcza parafii został wyznaczony ksiądz Kazimierz Słomiński, który poprzednio posługiwał polskim wiernym w kościele św. Wojciecha.

Polska parafia. Szkoła Młyńca

Na potrzeby nowo powstającej parafii państwo Pelagia i Stefan Bartoszkowie podarowali budynek, w którym na początku nie tylko mieszkał proboszcz, ale przez kilka miesięcy mieściły się też kościół i szkoła. W prowizorycznej świątyni ksiądz proboszcz Słomiński odprawiał nabożeństwa i sprawował sakramenty.Trwało to kilka miesięcy, do wybudowania małego, drewnianego kościółka i budynku szkoły, którą nazwano Szkołą Młyńca – od nazwiska organisty – Teodora Młyńca, który w kościele grał na organach, a w przyparafialnej szkole nauczał.

W 1889 r. ksiądz Kazimierz Słomiński z powodu złego stanu zdrowia zrezygnował z probostwa i został zastąpiony przez księdza Leona Wyrzykowskiego.

Nowa fala polskich emigrantów

W 1903 r. w Cicero kompania Western Electric wybudowała fabrykę, w której zatrudnienie znalazło tysiące imigrantów. W związku z tym szybko wzrastała liczba polskich parafian i coraz więcej dzieci uczęszczało do szkoły.Dlatego trzeci proboszcz ksiądz Bronisław Czajkowski zdecydował się na wzniesienie nowego budynku szkoły.

Natomiast w sierpniu 1904 r. sprowadził do Cicero z Wisconsin zakonnice z polonijnego zgromadzenia sióstr św. Józefa, którym powierzył nauczanie. W 1908 r. zakonnice przeniosły się do nowego konwentu.

Do 1914 roku parafia spłaciła wszystkie zaciągnięte pożyczki i kupiła 6 nowych działek na rzecz mającego powstać w przyszłości nowego kościoła i plebanii. Niespodziewanie 24 lipca 1915 r. parafia okryła się żałobą. Tego dnia utonęło 800 pracowników fabryki Western Electric – w tym, aż 29 parafian. Wycieczkowicze byli pasażerami statku Eastland po rzece Chicago, gdzie brali udział w pracowniczym pikniku.

Zdjęcie z mszy żałobnej i lista z nazwiskami parafian, którzy byli ofiarami katastrofy są do dziś wyeksponowane w gablocie na ścianie bocznej, przy głównym wejściu do kościoła.

Kolejni proboszczowie, nowe wyzwania

Parafia świętowała oddanie do użytki nowego kościoła 10 marca 1918 r. W uroczystości uczestniczył arcybiskup George W. Mundelein, który poświęcił nową świątynię.

31 maja 1920 r., kiedy setki Polaków zgromadzonych w kościele celebrowało 25-lecie, w parafii było zarejestrowanych 800 rodzin, a do szkoły uczęszczało 900 uczniów.

Parafia była największą w archidiecezji. Składała się z kościoła, szkoły, plebanii, klasztoru, sali przyparafialnej, a całkowita wartość nieruchomości, wynosiła 303 tysiące dolarów.

Ale okres wielkiej depresji i zamknięcie fabryki wpłynęły na budżet i ograniczenia w przeprowadzeniu zaplanowanych przez parafię prac.

W 1940 r. probostwo objął ksiądz Theodore F. Langfort. Za jego kadencji parafia była przygotowywana do obchodów jubileuszu 50-lecia. W tym czasie należało do niej 1600 rodzin z dużą liczbą młodzieży. Dlatego w 1961 roku nowy ksiądz proboszcz – Ignacy Renklewski rozpoczął budowę Centrum Młodzieżowego.

W latach 1979 - 1997 proboszczem był ksiądz Tadeusz Makuch.W tym czasie z Cicero wyprowadziło się wiele polskich rodzin, ale parafia się utrzymała, uzupełnili ją wierni hiszpańskojęzyczni.

2 lutego 1997 r. proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej został ksiądz Tadeusz Dzieszko. Ksiądz proboszcz, dzięki pomocy ojców paulinów, stawił czoła nowym wyzwaniom i rozpoczął duszpasterstwo w języku hiszpańskim dla nowo przybyłych parafian. Ksiądz Dzieszko godnie kontynuował dzieło swoich poprzedników – remontował i ulepszał, a intensywna – trwająca 6 lat – praca doprowadziła parafię do rozwoju i rozkwitu.

Jednym z jego innowacyjnych pomysłów było zaangażowanie Polonii chicagowskiej w pomoc Sanktuarium Jasnogórskiemu poprzez zorganizowanie na falach stacji radiowej WPNA dwóch dużych radiotonów na remont Wałów Jasnogórskich i kaplicy Cudownego Obrazu.

Od 1 lipca 2003 r. parafią zarządzają ojcowie redemptoryści. Obecnie proboszczem jest ojciec Waldemar Wieladek CSsR.

W parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero odprawiane są msze święte w językach: angielskim, hiszpańskim i polskim.

Słowo o architekturze

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero został wybudowany w stylu gotyckim. Monumentalne bliźniacze wieże kościoła wznoszą się majestatycznie na wysokość 200 stóp (61 metrów). Wysoko na szczycie ołtarza głównego znajduje się poświęcony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wnętrze urzeka amboną i gotyckim ołtarzem misternie wyrzeźbionym w jasnym, włoskim marmurze.

W kaplicy obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego bp. Alojzemu Wycisło, który pochodził z parafii Matki Bożej Częstochowskiej, obok obraz Matki Bożej z Gwadelupy i przepiękna figura Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala.

Przed kościołem stoi zapewne największy w Chicago pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, upamiętniający wejście w trzecie milenium chrześcijaństwa.

Obiekt znajduje się na historycznej liście zabytkowych kościołów Archidiecezji Chicagowskiej.

Msze święte w języku polskim są odprawiane w sobotę o godz. 18.30 i w niedzielę o godz. 10.30.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

3010 South 48 th Ct.

Cicero, IL 60804

 

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama