Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 02:21
Reklama KD Market
Reklama

Uciekając przed rakiem jamy ustnej

Według Amerykańskiego Towarzystwa Raka, ponad 35 tysięcy Amerykanów ma nowotwory jamy ustnej.

Ryzyko zachorowania jest większe u mężczyzn w wieku 35 i więcej lat, lub u osób dowolnej płci obciążonych genetycznie (gdy ktoś z ich najbliższej rodziny chorował na raka, niekoniecznie jamy ustnej). Należy zdać sobie sprawę z tego, że istnieją nawyki, które zwiększają ryzyko zachorowania u każdego. Dlatego też warto wziąć sobie do serca poniższe zalecenia:

1. Odstawić tytoń. Niemal 90 proc. pacjentów z rakami jamy ustnej używa tytoń, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z ilością palonego i przeżuwanego tytoniu. Rzucenie palenia i odstawienie tytoniu do żucia zdecydowanie obniży ryzyko zachorowania, nawet jeżeli ktoś korzystał z niego przez długi czasu.

2. Pić alkohol w umiarkowanych ilościach. Aż 80 proc. wszystkich pacjentów z rakiem jamy ustnej często sięgało po alkohol.

3. Ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Ponad 30 proc. pacjentów z rakami ust to osoby pracujące na zewnątrz.

4. Jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Dieta uboga w zawierające duże ilości naturalnych antyoksydantów świeże warzywa i owoce zwiększa ryzyko rozwoju raka jamy ustnej.

5. Zapoznać się z objawami. Jeżeli masz ranę w ustach, która trudno się goi lub często krwawi, albo uporczywy ból w ustach lub uchu, niezwłocznie udaj się do dentysty lub lekarza. Wczesna detekcja i odpowiedni terapia zwiększają szanse całkowitego wyleczenia.

6. Pić kawę. W 2012 r. uczeni z Amerykańskiego Towarzystwa Raka odkryli powiązanie między piciem kawy a zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu raka jamy ustnej i gardła. Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo śmierci z powodu wyżej wymienionych rodzajów raka jest aż o połowę mniejsze przy piciu czterech i więcej filiżanek kawy (zwierającej kofeinę) dziennie. Nie znaczy to, że osoby, które nie lubią kawy lub jej wpływu na układ nerwowy czy układ trawienia, mają zmuszać się do jej picia. Małą czarną mogą zastąpić zieloną herbatą dobrej jakości.

Dorota Feluś

fot.MKDigitalArt/pixabay.com

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama