Przejdź do głównych treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do głównego menu
Reklama
Facebook.com
Instagram.com
Youtube.com
piątek, 15 listopada 2024 10:50
Ułatwienia dostępności
Zaloguj się
Ogłoszenia
Prenumerata
Reklama
Nekrologi
Redakcja
Kontakt
Tylko u nas
Polonia
Chicago
Ameryka
Polska
Świat
Kalejdoskop
Imigracja
Felietony
Wywiady
Sport
Porady
Dzieje się w mieście
Pokaż pozostałe elementy menu
Reklama
Strona główna
Artykuły
Nasz cykl
Polonijne parafie
Parafia Świętej Tekli otwarta dla wszystkich
Parafia Świętej Tekli otwarta dla wszystkich
Nasz cykl
Polonijne parafie
Ewa Malcher
02/21/2016 03:45 PM
Miejsce, w którym powstała parafia św. Tekli, w latach dwudziestych ubiegłego wieku porastały łąki, gdzieniegdzie poprzecinane piaszczystymi drogami oświetlanymi przez gazowe latarnie, a nieopodal trakcji kolejowej znajdowało się kilka domostw. Jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów okolicy, ponieważ rozciągał się na znacznym obszarze, był cmentarz św. Wojciecha, przy ulicy Milwaukee. To polscy robotnicy na nim pracujący stali się grupą inicjatywną powstania nowej parafii.
Warunek powstania parafii
W 1923 roku grupa polskich robotników zatrudnionych na wspomnianym cmentarzu zwróciła się do księdza Francisa Ruscha – kuratora sierocińca Świętej Jadwigi, zlokalizowanego u zbiegu ulic Touhy i Harlem – aby pomógł im zorganizować spotkanie w sprawie powołania nowej parafii. Pomimo ogromnej życzliwości ksiądz Rusch nie mógł zająć się sprawą, ponieważ kardynał George Mundelein projekt ten powierzył księdzu Paulowi Sobocie.
Zasadniczą ideą, która przyświecała kardynałowi było, aby na terenie w większości zamieszkiwanym przez Polaków otworzyć parafię służącą jednak wszystkim katolikom. O czym Polacy zostali pouczeni...
Drewniany kościółek
Jesienią 1924 r. urząd kancelaryjny wydał stosowne zezwolenia na budowę kościoła i za kwotę 7500 dolarów została zakupiona duża parcela pomiędzy ulicami Devon, Oak Park, Palatine i Newcastle. Niebawem prace na niej ruszyły pełną parą.
Dzięki zaangażowaniu licznych wolontariuszy nowy, drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Tekli u zbiegu ulic Palatine i Oak Park w dużym stopniu został zbudowany w czynie społecznym. Pierwsze nabożeństwo w kościele św. Tekli zostało odprawione 15 sierpnia 1925 r., w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1925 r. do parafii należało 120 rodzin, a jej proboszczem został ksiądz Paul Sobota.
Budynek kościoła miał charakter wielofunkcyjny, ponieważ w zależności od potrzeby chwili – raz był świątynią, raz szkołą. Składane, drewniane krzesełka służyły wiernym podczas mszy, innym razem uczniom jako szkolne ławki. Z chwilą oddania do użytku kościoła ruszyła w nim także i nauka. Od początku siostry zmartwychwstanki wzięły na siebie ciężar edukacji.
Parafia szybko rosła. W rok po swoim powstaniu podwoiła się liczba parafian i jasnym się stało, że pora zbierać środki na przyszłą inwestycję w większą świątynię. W pobliskim kościołowi parku Natoma zaczęto organizować parafialne pikniki i festyny. Zgodnie z przewidywaniami imprezy przynosiły oczekiwane dochody.
Już wkrótce za sumę 20 tys. dolarów dokupiono na rzecz parafii nowe nieruchomości, a 26 czerwca 1927 r. przy ulicy 6323 N. Newcastle rozpoczęto budowę nowego, dwukondygnacyjnego budynku, w którym na pierwszym piętrze mieścił się kościół, a na drugim szkoła i klasztor. Dotychczasowy drewniany kościółek został przerobiony na plebanię.
Do 1930 r. liczba parafian wzrosła do 1615 osób. W niedzielę na potrzeby wiernych były odprawiane trzy msze święte.
Rozkwit parafii i konieczność wybudowania nowoczesnego kościoła
W 1935 r. ksiądz Francis E. Dampts został trzecim proboszcz parafii pod wezwaniem św. Tekli. W tym czasie północno-zachodnia część Chicago rozwijała się niezwykle dynamicznie, a liczba dzieci w wieku szkolnym gwałtownie wzrastała.
W zasadzie wszystko – kościół, szkoła, klasztor, parafialne zaplecze – były już zbyt małe w stosunku do potrzeb. W związku z tym po raz kolejny przed parafią pojawiły się nowe wyzwania, a ogromowi pracy nie był w stanie podołać jeden kapłan. Od 1945 r. do pomocy proboszczowi zostali przydzieleni dodatkowi księża.
W 1962 r. ksiądz Dampts rozpoczął budowę nowego kościoła zlokalizowanego na południowo-zachodnim rogu skrzyżowania ulic Devon i Oak Park. Kościół zaprojektowała firma Meyer and Cook.
W dniu liturgicznego wspomnienia świętej Tekli ksiądz proboszcz Dampts odprawił pierwszą mszę świętą, a uroczystość poświęcenia świątyni przypadła na 31 marca 1963 r. Dokonał jej kardynał Albert Mayer.
Dobry gospodarz, przyjaciel papieża
15 listopada 1968 r. czwartym proboszczem parafii św. Tekli został ksiądz Matt A. Bednarz. W czasie jego kadencji została wybudowana nowa plebania, która wkrótce okazała się bardzo potrzebna, ponieważ w lutym 1973 r. spłonął pierwszy drewniany kościółek, służący do tej pory jako plebania. W pożarze szczęśliwie nikt nie ucierpiał, ale większość dokumentów uległa całkowitemu zniszczeniu.
Proboszcz Bednarz szedł z duchem czasu i konsekwentnie wprowadzał zmiany i te po Soborze Watykańskim II i technologiczne – w postaci systemu ochładzania w kościele. Jednak najważniejszą dla Polonii decyzją podjętą przez księdza proboszcza było zezwolenie na otworzenie przy parafii polskiej sobotniej szkoły im. gen. Władysława Andersa.
Natomiast miłe, bezprecedensowe zdarzenie, które przeszło do historii parafii św. Tekli, wiązało się z wizytą papieża Jana Pawła II w Chicago w październiku 1979 r. Tego dnia papież Jan Paweł II – w drodze z lotniska O'Hare do rezydencji arcybiskupa – celowo przejechał przez Norwood Park: ulicami Nagle, Haft i Milwaukee, gdzie był entuzjastycznie witany przez parafian swego serdecznego przyjaciela księdza proboszcza Matta Bednarza.
Nowy proboszcz – ważne dla Polonii decyzje
Proboszczem, który zastąpił księdza Bednarza, był ksiądz Gerard Rogala. Jego decyzją było ustanowienie w 1990 r. mszy świętej w języku polskim dla coraz liczniejszej Polonii. Dzięki anonimowemu ofiarodawcy ksiądz proboszcz wybudował Falcon Hall – wielofunkcyjny budynek, mający m.in. salę gimnastyczną i szatnie. Obiekt został poświęcony 15 października 2000 r. przez kardynała Francisa George’a.
Duszpasterstwo polskojęzyczne w parafii św. Tekli
Obecnie parafia prowadzi duszpasterstwo w języku angielskim i polskim. Proboszczem parafii jest ksiądz Gene Dyer.
Msze święte w języku polskim odprawiane są przez polskich salwatorianów z Merrillville w Indianie – księży Łukasza Kleczkę i Adama Styca. Niedzielna msza święta rozpoczyna się o godzinie 11.30, a w święta o 17.30. Na polskiej mszy świętej gromadzi się około 400 wiernych. Nabożeństwo drogi krzyżowej odprawiane jest o godzinie 20.00.
Jest też okazja do spowiedzi w języku polskim: w sobotę od 16.00 do 16.45 i w niedzielę od 11.00 do 11.25. Raz w miesiącu odbywają się spotkania biblijne od 19.00 do 20.00 w budynku biura parafialnego.
Kościół pod wezwaniem Świętej Tekli
6725 W. Devon
Chicago, IL 60631
Jola Plesiewicz
Zdjęcia:
Dariusz Piłka
Więcej o autorze / autorach:
Ewa Malcher
Podziel się
Oceń
0
0
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Poprzednie
Następne
Życie na krawędzi
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
0
Anioł zemsty
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
14
Zastrzeżenie brandu ne terenie Europy. Poradnik
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
11
Prawybory w Koalicji Obywatelskiej odbędą się 22 listopada
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
13
Piłkarska LN - Cristiano Ronaldo w meczu z Polską może wyśrubować własne rekordy
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
11
Piłkarska LN – media w Portugalii: mecz z Polską "formalnością" na drodze do ćwierćfinału
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
11
Piłkarska LN - trudne zadanie kadry Probierza w Porto
Data dodania artykułu:
11/15/2024
Liczba odsłon artykułu:
18
Piłkarska LN - remis Francji z Izraelem w meczu podwyższonego ryzyka
Data dodania artykułu:
11/14/2024
Liczba odsłon artykułu:
25
Dziennik Związkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama