Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:19
Reklama KD Market

Parafia o jednym sercu i wielu twarzach


Parafia św. Józefa Robotnika należy do stosunkowo młodej społeczności. Nie odbiera jej to jednak ani zasług, ani estymy. Jest też unikatowa pod kilkoma względami. Po pierwsze, niewiele jest wspólnot, które swoje początki miały na polu golfowym, poza tym w kościele – najpewniej jako jedynym na świecie – znajduje się ukoronowany na podobieństwo polskiej Madonny – obraz Matki Bożej z Guadelupe.

Początki parafii św. Józefa Robotnika

Historia stosunkowo młodej parafii sięga 1957 roku, kiedy nowe probostwo zostało wydzielone z terytorium Najświętszej Marii Panny w Buffalo Grove. 28 czerwca 1957 r. kardynał Samuel Stritch na pierwszego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika powołał ks. George'a J. Mulcaheya.

Przez ponad rok, od chwili założenia parafii aż do momentu wzniesienia budynku kościoła i szkoły, niedzielne msze święte były odprawiane w okolicznym klubie golfowym w Chevy Chase Country Club w Wheeling. Pomimo znakomitej lokalizacji zarówno proboszczowi, jak i parafianom zależało na jak najszybszym wybudowaniu kościoła. Plany i prace budowlane polegające na wzniesieniu budynku, który łączyłby świątynię i szkołę, ruszyły w kwietniu 1958 roku.

Tempo prac było zawrotne. Już w Wigilię Bożego Narodzenia 1958 r. w nieukończonym jeszcze wprawdzie kościele udało się odprawić pierwszą mszę świętą. Budowę kościoła ukończono pod koniec września 1959 r., a 28 września tego samego roku świątynię poświęcił arcybiskup Albert G Meyer. We wrześniu 1959 roku siostry miłosierdzia otworzyły szkołę, która przetrwała 36 lat (zamknięto ją w 1995 roku). Cały projekt sfinalizowano w kwietniu 1964 r. W posiadaniu parafii znalazły się: kościół, plebania, sala parafialna i szkoła.

Wielkim wydarzeniem w życiu parafii, z okazji 50-lecia jej istnienia, była wizyta kardynała Francisa George'a, arcybiskupa archidiecezji chicagowskiej, który odprawił jubileuszową mszę święta.

Polskie akcenty

W kościele znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Świątynia, do której należy wiele polskich rodzin, w 2006 roku wzbogaciła się o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą poświęcono i ukoronowano. Obraz ten tak bardzo spodobał się Latynosom, że oni również postanowili ukoronować kopię obrazu swojej ukochanej patronki – Matki Bożej z Guadelupe. Najprawdopodobniej ten ostatni to jedyny taki obraz na świecie.

Świątynia, do której należy wiele polskich rodzin, w 2006 roku wzbogaciła się o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą poświęcono i ukoronowano. Obraz ten tak bardzo spodobał się Latynosom, że oni również postanowili ukoronować kopię obrazu swojej ukochanej patronki – Matki Bożej z Guadelupe. Najprawdopodobniej ten ostatni to jedyny taki obraz na świecie."



Polacy w parafii

Pierwsi Polacy zaczęli rejestrować się w parafii około 2000 r. Wraz z ich osiedleniem się w okolicy pojawiła się potrzeba nauczania języka polskiego jako obcego, historii i geografii Polski oraz religii. Dlatego we wrześniu 2000 r. otworzono przy parafii polską szkołę im. Juliusza Słowackiego.

Natomiast w 2015 roku proboszczem parafii św. Józefa Robotnika w Wheeling został ojciec Jerzy Gawlik SVD, który jest jednocześnie prezesem polskiej szkoły. – Wieloetniczna parafia była od początku pewnym wyzwaniem, ale też możliwością wspólnego rozwoju i uczenia się od siebie nawzajem. W naszym zgromadzeniu księży werbistów mamy takie motto, że jest jedno serce, a wiele twarzy i to się tutaj bardzo mocno sprawdza. Staramy się, żeby to serce było jedno, a twarzy jest tu wiele i to bardzo, bardzo różnych – mówi ojciec Gawlik.

Twarze parafii

Parafia pw. św. Józefa Robotnika liczy 1800 zarejestrowanych rodzin. Pewnym fenomenem parafii jest to, że od wielu lat liczba zarejestrowanych parafian jest na stałym poziomie. Wieloetniczna wspólnota składa się z Amerykanów, Latynosów i Polaków oraz Filipińczyków. W kościele są odprawiane msze święte w języku angielskim, hiszpańskim i polskim – te ostatnie w soboty o godz. 18.30 i w niedziele o 17.15. Specjalne msze dla dzieci w języku polskim odbywają się w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca o godz. 14.00, dla młodzieży w pierwszą, trzecią i piątą niedzielę miesiąca o godz. 19.00. W języku polskim są obchodzone także pierwsze piątki i pierwsze soboty.

W parafii prowadzone są w języku polskim rekolekcje adwentowe i wielkopostne oraz program nauczania religii.

Kościół Świętego Józefa Robotnika
181 W. Dundee Road
Wheeling, IL 60090


 

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama