Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:31
Reklama KD Market

Katolicy na ziemiach Indian Pottawatomie


Życie polskich emigrantów od zawsze skupiało się wokół kościoła. Nowym doświadczeniem Polaków na obczyźnie jest aktywna współpraca na rzecz parafii wieloetnicznych, do których należą. Kościół pod wezwaniem Świętej Małgorzaty Marii w Algonquin jest tego doskonałym przykładem.

Czescy osadnicy

Rdzennymi mieszkańcami obecnego Algonquin, przedmieścia w północno-zachodniej części metropolii chicagowskiej, byli Indianie Pottawatomie. Dopiero około 1845 r., kiedy do malowniczej doliny nad rzeką Fox zaczęli masowo napływać Czesi, osiedlający się głównie w Cary i Fox River Grove, powstały tu większe skupiska katolików.

To właśnie dzięki czeskim emigrantom w Algonquin został zbudowany pierwszy kościół katolicki pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena. Jednak zanim utworzono i uporządkowano struktury konstytuującej się wspólnoty katolickiej, posługę duszpasterską na tym terenie sprawowali misjonarze.

Swoich rodaków Czechów dość regularnie odwiedzał Joseph Molitor – ówczesny proboszcz pierwszej czeskiej parafii pod wezwaniem błogosławionej Agnieszki w Chicago. Natomiast pierwszą z osób, która konstruktywnie uporała się z nowymi wyzwaniami w Algonquin, był ksiądz Peter Muldoon, biskup diecezji Rockford. To biskup Muldoon wyznaczył księdza P.J. Hogana, kapelana ze szpitala Świętego Józefa w Elgin, do sprawowania mszy świętych dwa razy w miesiącu. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w 1911 r. w budynku Kelahan's Hall, znajdującym się przy ulicy 329 Jefferson.

Wzorowy duszpasterz, świetny organizator

Dużą rolę w czeskiej wspólnocie katolickiej odegrał ksiądz Joseph M. Lonergan, który okazał się nie tylko dobrym duszpasterzem, ale i doskonałym organizatorem. W 1915 r. z jego inicjatywy dla 26 mieszkających w Algonquin rodzin utworzono misję Świętej Małgorzaty Marii.

Mniej więcej w tym samym czasie ksiądz Lonergan, pragnąc sprostać nowym oczekiwaniom powiększającej się wspólnoty, zakupił ziemię wzdłuż brzegów rzeki Fox poniżej zapory, na wysokości Harrison i Water, i rozpoczął prace przygotowawcze pod budowę kościoła. Kościół w stylu letniej rezydencji został zaprojektowany przez architekta Roberta Layera seniora.

Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła odbyła się 11 lipca 1915 r. Wydarzenie miało ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Wzięło w nim udział prawie 3 tysiące osób. Wśród obecnych byli przedstawiciele czeskich stowarzyszeń katolickich i bractw. Jeszcze tego samego roku w dniu Święta Dziękczynienia ksiądz Peter J. Muldoon, biskup Rockford, poświęcił kościół. Podczas uroczystego nabożeństwa ksiądz biskup Koudelka z Wisconsin wygłosił kazanie w języku czeskim.

Parafia utworzona przez księdza Lonergana, a następnie prowadzona przez Francisa Kilderry’ego rozkwitała. Początkowo, kiedy utworzono misję, liczyła zaledwie 26 należących do niej rodzin, w 1950 r. powiększyła się do 88, a w 1954 miała ich już 200.

Ksiądz Raymond N. Eipers, pierwszy proboszcz rezydent

W czerwcu 1954 r. ksiądz biskup Raymond P. Hillinger wyznaczył księdza Raymonda N. Eipersana na pierwszego proboszcza rezydenta parafii św. Małgorzaty Marii w Algonquin. Po objęciu probostwa jedną z priorytetowych decyzji nowego księdza był zakup budynku zaadoptowanego na plebanię.

Już wkrótce słuszne okazały się spostrzeżenia, że mały kościółek misyjny z 1915 r. jest niewystarczający. Dlatego w 1955 r. ksiądz proboszcz Eipers otrzymał upoważnienie do zakupu 10-hektarowej działki celem dalszej rozbudowy parafii.

Duży budynek, który stanął wzdłuż ulic Algongun i Hubbard przeznaczono na kościół i szkołę. Natomiast w klasztorze sióstr dominikanek dokonano renowacji. Od września 1955 r. ruszyły zajęcia w szkole prowadzonej przez siostry dominikanki ze Springfield, z siostrą Mary Estelle jako szefową.

Łączne wydatki przeznaczone na rozwój parafii zamknęły się w kwocie 159 tysięcy dolarów.

Nowoczesny kościół dwutysięcznej wspólnoty

Parafian wciąż przybywało. Kolejnym wyzwaniem była więc budowa nowej świątyni dla dwutysięcznej wspólnoty. Kompleks sakralny: kościół, kaplicę, biura i sale konferencyjne 28 sierpnia 1983 r. poświęcił biskup Rockford ksiądz Arthur J. O'Neill. Koszt inwestycji wyniósł milion 650 tysięcy dolarów. Zaciągnięta na budowę pożyczka została w całości spłacona przez parafian w ciągu 10 lat.

Dziś kościół pod wezwaniem Świętej Małgorzaty Marii w Algonquin jest wieloetniczną parafią rzymskokatolicką, w której skład wchodzą wspólnoty: amerykańska, polska i filipińska.

Od 1 lipca 2011 r., na mocy decyzji biskupa diecezji Rockford księdza Thomasa Dorana, parafia została oddana pod opiekę ojców franciszkanów konwentualnych z Krakowa. Jej proboszczem od 1 lipca 2011 r. do chwili obecnej jest ojciec Piotr Sarnicki OFMConv.

W październiku 2015 r. parafia św. Małgorzaty Marii uroczyście świętowała 100-lecie istnienia. Podczas jubileuszowej mszy świętej ksiądz biskup Dawid Malloy poświęcił nowe tabernakulum, franciszkański krzyż św. Damiana i ambonę w odnowionym, prezbiterium kościoła.

Polacy w Algonquin

Jak mówi nam ojciec Piotr Sarnicki, od 2000 r. w parafii jest prowadzone w języku polskim duszpasterstwo, a w soboty i niedziele odprawiane polskie msze święte gromadzące od 700 do 900 Polaków.

W 2002 r. parafia zakupiła budynek szkoły Eastview, który jest obecnie siedzibą katolickiej szkoły św. Małgorzaty Marii, Parafialnego Centrum Edukacji Religijnej i szkoły języka polskiego. W piątki wieczorem na zajęcia z języka polskiego uczęszcza około 400 dzieci.

W kościele prężnie działa grupa młodzieży polskiej pod wezwaniem św. Jana Pawła II, która ma spotkania w trzecią sobotę miesiąca. W czasie wakacji dzieci i młodzież mogą wziąć udział w obozach, pod opieką kapłanów. Przy parafii aktywnie działa duszpasterstwo dla dzieci, które tworzą duży chór dziecięcy, wzbogacający liturgię podczas mszy świętych dla dzieci w pierwsze niedziele miesiąca o 1 po południu.

– Również możemy się pochwalić wspaniałym zespołem muzycznym, który gra i śpiewa w każdą niedzielę i ważniejsze święta. Bardzo często zespół przygotowuje nowe pieśni i piosenki, co sprawia, że ludzie zebrani w kościele wyrażają im swoją wdzięczność i podziw gromkimi brawami.

W związku z tym, że parafię prowadzą franciszkanie, każdego roku organizujemy poświęcenie zwierzątek z okazji święta św. Franciszka z Asyżu. To wydarzenie cieszy się dużą popularnością.

Wspólnota Polska bardzo aktywnie wspiera franciszkańskie misje w Ugandzie w Afryce. Prowadzona jest adopcja serca, dzięki której rodziny mogą adoptować jakieś dziecko na misjach i sponsorować jego edukację. Pomoc ta jest bardzo ważna, bo edukacja pomaga dzieciom i młodzieży wyjść z biedy – opowiada nam duchowny.

Rozkład mszy świętych po polsku: sobota – 18.30, niedziela – 13.00, poniedziałek – 19.00, dni świąteczne – 19.30, pierwszy piątek miesiąca – 19.30.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

Parafia pod wezwaniem Świętej Małgorzaty Marii

111 S. Hubbard St.

Algonquin, IL 60102


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama