Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 06:24
Reklama KD Market

Zieleniną w jaskrę

Zapomnij o marchewkach. By wspomóc wzrok, jedz zielone warzywa liściaste. Okazuje się, bowiem, że dieta bogata w azotany (najwięcej jest ich w szpinaku, jarmużu i sałacie) obniża ryzyko wiodącej przyczyny ślepoty – jaskry – aż o 30 procent. Obecnie na jaskrę choruje w samych Stanach Zjednoczonych ponad 3 miliony ludzi. Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki choroba ta rozwija się z powodu zniszczenia nerwu optycznego, często gdy w przedniej części oka nagromadzi się płyn. Obecnie jest wiodącą przyczyną ślepoty u osób powyżej 60. roku życia.

Gdy pojawiły się wyniki badań sugerujące, że azotany są korzystne dla krążenia krwi, naukowcy ze szpitala Brigham & Women oraz z Harvard Medical School postanowili sprawdzić, czy związki te mają jakikolwiek wpływ na jaskrę pierwotną otwartego kąta (najczęstsza postać jaskry). W tym celu w okresie od 1984 r. do 2012 r., analizowali diety i wyniki badania wzroku niemal 64 tys. kobiet i 41 tys. mężczyzn. Każdy z uczestników miał w chwili rozpoczęcia badania skończone 40 lat i nie chorował na jaskrę. Badanie wzroku odbywało się co 2 lata.

W okresie eksperymentu uczestnicy otrzymywali kwestionariusze z tymi samymi pytaniami. Odpowiedzi pozwoliły badaczom ocenić ilość przyjmowanych przez nich azotanów i ryzyko jaskry. U 1483 osób doszło do rozwoju choroby. Stwierdzono, że ryzyko zapadnięcia na jaskrę było o 20-30 proc. niższe u osób, które w codziennej diecie dostarczały organizmowi najwięcej azotanu i zielonych warzyw liściastych. Co więcej, związek był szczególnie silny – 40-50 proc. niższe ryzyko – dla typu jaskry powiązanej z nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmu autoregulacji przepływu krwi.

Odkrycie – jeśli zostanie potwierdzone podczas badań interwencyjnych – może mieć ważne implikacje dla zdrowia publicznego. Zainteresowani mogą bliżej poczytać o nim w “JAMA Opthalmology”.

Dorota Feluś

fot.kaboompics/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama