Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 06:32
Reklama KD Market

Przyjaźnie ważne dla zdrowia

Im więcej przyjaźni w okresie młodości, tym lepsze zdrowie w ciągu całego życia. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, którzy szukali związku między relacjami społecznymi a wyznacznikami zdrowia, w tym wysokim ciśnieniem krwi, stanami zapalnymi i otyłością brzuszną, które prowadzą do chorób serca i układu krążenia, wylewów krwi do mózgu, rozwoju raka i innych długoterminowych problemów zdrowotnych.

Izolacja niebezpieczna

Wyniki pozostają w ścisłym związku z rezultatami wcześniejszych badań, które wykazały, że im większe zaangażowanie osób dorosłych w relacje społeczne, tym wyższe prawdopodobieństwo dłuższego życia. Badacze amerykańscy odkryli również, że izolacja społeczna zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych w podobnym stopniu jak bierność aktywna, a społeczna integracja chroni przed otyłością brzuszną. Ustalili przy tym, że w starszym wieku izolacja społeczna jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia niż cukrzyca dla rozwoju wysokiego ciśnienia krwi.

Jakość a nie ilość

Jedynym czasem, gdy „rozmiar” społecznych powiązań wydaje się być mniej ważny dla zdrowia, jest okres wieku średniego. Według autorki badań, prof. Kathleen Mullan Harris z UNC Chapel Hill, w tej fazie życia kluczowa jest jakość, a nie ilość relacji.
Powyższe wnioski są rezultatem analizy czterech dużych sond przeprowadzonych na terenie całego kraju. Każda z nich badała powiązanie między relacjami społecznymi danej osoby a czterema kluczowymi czynnikami ryzyka: ciśnieniem krwi, obwodem talii, wskaźnikiem masy ciała i poziomem białka C-reaktywnego (wskaźnik stanu zapalnego w organizmie).

Wspomaganie rekonwalescencji

To nie pierwsze badanie, w którym sprawdzano wpływ społecznego zaangażowania na zdrowie. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby mające dużo znajomych i przyjaciół szybciej wracają do zdrowia po przebytej chorobie oraz że społeczne powiązania pomagają radzić sobie z chorobą i stresem. Ale uwaga – tzw. mieszane uczucia powstałe podczas interakcji z przyjacielem czy krewnym mogą mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Jedno jest pewne: należy pamiętać, że człowiek jest zwierzęciem towarzyskim i brak w jego życiu wartościowych relacji z innymi stwarza ryzyko rozwoju duchowych, psychicznych i fizycznych chorób.

Dorota Feluś

fot.cherylholt/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama