Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 10:29
Reklama KD Market

Matka Boska incognito w Sanktuarium św. Jana Pawła II


Nie poszedł na marne ani trud brawurowej ucieczki ojca Huberta z krakowskiego więzienia, ani fortel użyty przez górali w celu sprowadzenia kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Szczyrzyckiej do USA. Barwna historia składa się na piękne sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Willow Springs koło Chicago.

Około trzydziestu pięciu kilometrów na południowy zachód od Chicago w stanie Illinois znajduje się niewielka miejscowość Willow Springs. Sześćdziesiąt lat temu osiedlili się w niej polscy cystersi z opactwa w Szczyrzycu. Zakonnicy oddani regule „módl się i pracuj” z bezgranicznym poświęceniem zaangażowali się na rzecz posługi duszpasterskiej i integracji środowiska polonijnego z archidiecezji chicagowskiej.

Ojcowie cystersi docenieni przez władze kościelne otrzymali status Polskiej Misji pod wezwaniem Matki Bożej Matki Kościoła. Z czasem przy misji ustanowiono Sanktuarium Świętego Jana Pawła II.

Ojciec założyciel dr Hubert Kostrzański

Piękną kartę historii w dziejach zakonu w Willow Springs zapisał jego założyciel ojciec Hubert Kostrzański, zakonnik z opactwa cystersów w Szczyrzycu. W czasie II wojny światowej był kapelanem Armii Krajowej.

Kiedy na wyzwolonych terenach Polski zaczęła konstytuować się nowa władza ludowa, ojciec Kostrzański zaczął być represjonowany, a następnie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu w Krakowie. W tym czasie za dotychczasową działalność i przekonania groził mu wyrok śmierci.

Mając do wyboru perspektywę rychłego wykonania wyroku lub ewentualną śmierć podczas ucieczki z więzienia, postanowił uciec, co mu się cudem udało, a następnie po wielu perypetiach przedostał się do Włoch, gdzie po raz drugi w swoim kapłańskim życiu zaczął pełnić funkcję kapelana w 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa.

Po relokacji wojsk z Włoch do Anglii z powodu ciążącego na nim wyroku śmierci zdecydował, że nie wróci do Polski, a na drugą ojczyznę wybrał Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, dokąd przybył w roku 1946. Po 10 latach pracy duszpasterskiej w wielu kościołach Chicago kupił dom farmerski w Willow Springs w stanie Illinois, który stał się pierwszym domem zakonnym polskiej wspólnoty cysterskiej.

W 1970 roku został wybrany opatem cystersów w Szczyrzycu. W związku z tym na swoje miejsce w Ameryce zaczął szukać godnego następcy. Wybór padł na ojca Grzegorza Szydłowskiego, którego wkrótce sprowadził do USA.

Ojciec Grzegorz Szydłowski, nowy przełożony cystersów w Willow Springs

Ojciec Grzegorz przybył do Ameryki w 1976 roku. Bardzo szybko zaczął być postrzegany zarówno jako dobry duszpasterz, jak i gospodarz. W pracy pomagał mu ojciec Alberyk Lipiński.

W 1988 roku z inicjatywy ojca Grzegorza i przy wsparciu Polonii, a w szczególności górali, powstała kaplica nazywana kościołem na górce. Kardynał Joseph Bernardin wyraził zgodę na odprawianie w niej mszy świętych w języku polskim.

Matka Boża Szczyrzycka przybyła do Ameryki incognito, po części na gapę"



Wkrótce do kaplicy sprowadzono wierną kopię cudownego obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej. Teoretycznie przedsięwzięcie nie należało do najtrudniejszych, ale biorąc pod uwagę polskie realia i stosunek władz komunistycznych do Kościoła, aby akcja zakończyła się sukcesem, trzeba było użyć fortelu. Dlatego górale zdecydowali, że kopia obrazu ukochanej Matki Boskiej za ocean zostanie przesłana tradycyjną drogą pośród innych rzeczy tzw. codziennego użytku. Można zaryzykować stwierdzenie, że Matka Boża Szczyrzycka przybyła do Ameryki incognito, po części na gapę.

Od początku istnienia na odprawianych u cystersów nabożeństwach gromadziły się tłumy wiernych, a kaplicę coraz częściej odwiedzały rzesze pielgrzymów.

Budowa nowego kościoła i kaplicy

W roku 2000 wśród wiernych i ojców cystersów zrodziła się myśl wybudowania nowego kościoła i klasztoru. Nie tylko wzrost liczby wiernych podczas nabożeństw, ale także chęć pozostawienia po sobie pamiątki przed wejściem w nowe tysiąclecie przyświecały projektowi zarówno zakonników, jak i Polonii.

Prace trwały ponad dwa i pół roku. W tym czasie zmarli najpierw ojciec Hubert Kostrzański, potem ojciec Grzegorz Szydłowski. W 2003 roku nowym przełożonym cystersów został sprowadzony tu w 1990 roku ojciec Jan Muc, który wspólnie z ojcem Michałem Blicharskim przygotował świątynię do konsekracji.

Uroczystość poświęcenia klasztoru odbyła się 14 grudnia 2003 roku. Dokonał tego ksiądz biskup Józef Zawitkowski z Łowicza, za zgodą ordynariusza tutejszej archidiecezji, przy udziale lokalnych biskupów: Tadeusza Jakubowskiego i Tomasza Paprockiego. Z okazji konsekracji kościoła ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podarował sanktuarium ornat papieski, w którym Ojciec Święty sprawował Eucharystię.

We wnętrzu świątyni

W sanktuarium nad ołtarzem głównym znajduje się wierna kopia obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej. Niezwykle cenne w świątyni są relikwie św. Jana Pawła II i umieszczony w specjalnej gablocie ornat papieski, który jest również traktowany jak relikwia. Obok relikwii znajduje się figura świętego. Przy ołtarzu Miłosiernego Zbawiciela znajdują się relikwie św. siostry Faustyny.

Na placu przy kościele na wzgórzu widać olbrzymi pomnik Świętego Jana Pawła II, który życzliwym gestem zaprasza i błogosławi.

Nadanie statusu misji

W październiku 2007 roku kościół cystersów otrzymał status Polskiej Misji pw. Matki Bożej, Matki Kościoła, co oznacza identyczne zasady działania, jakie dotyczą doskonale znanej wszystkim Polakom misji na Trójcowie. Pierwszym dyrektorem misji został przeor ojciec Jan Muc.

Są tu sprawowane msze święte i sakramenty w języku polskim. Powstają i działają grupy parafialne duszpasterstwa młodzieży dorosłej, rodzin i wspólnoty różańcowe.

W Willow Springs rozwinął się kult Świętego Jana Pawła II. Po śmierci papieża cystersi wspólnie z wiernymi w każdy czwartek najpierw modlili się o jego beatyfikację, a następnie kanonizację.

Sanktuarium św. Jana Pawła II

W październiku 2014 roku ksiądz kardynał Francis George nadał misji tytuł Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Główne uroczystości ustanowienia sanktuarium odbyły się 21 i 22 października. Wzięli w nich udział ksiądz kardynał Francis George i ksiądz biskup Tomasz Paprocki.

– Szczególnie każdy czwartek poświęcamy osobie naszego wielkiego świętego rodaka Jana Pawła II i sprawując ofiarę mszy świętej, modlimy się za archidiecezję chicagowską, Polonię, prosząc również o powołania kapłańskie i zakonne. Na różne możliwe sposoby staramy się przekazywać to duchowe dziedzictwo i bogactwo, jakie nam zostawił Jan Paweł II – mówi ojciec Michał Blicharski, przeor i dyrektor sanktuarium.

Świątynia jubileuszowa

W obchodzonym aktualnie Roku Świętego Miłosierdzia ważnym wyróżnieniem dla Misji Polskiej Ojców Cystersów pw. Matki Bożej, Matki Kościoła jest jej wybór spośród kilkunastu kościołów archidiecezji chicagowskiej na świątynię jubileuszową.

Podczas mszy świętej odprawionej 13 grudnia 2015 r. pod przewodnictwem ojca opata Dominika Chuchra z opactwa szczyrzyckiego wraz z kilkuset wiernymi dokonano uroczystego otwarcia Bramy Miłosierdzia. Drzwi kościoła „na górce” stoją więc dla wszystkich otworem…

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka



Polska Misja Ojców Cystersów pw. Matki Bożej, Matki Kościoła

116 Hilton Street

Willow Springs, Illinois 60480



 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama