Abp Hoser: rocznica chrztu Polski i ŚDM to największe wyzwania Kościoła w 2016 r.
- 01/08/2016 03:49 PM
Rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży to najważniejsze wydarzenia stojące w tym roku przed Kościołem katolickim - ocenia abp Henryk Hoser. Jak podkreślił, przyjęty przez Mieszka I chrzest, był równocześnie początkiem państwowości polskiej.
"Program obchodzenia tej rocznicy jest wspólnym programem Kościoła i państwa; główne uroczystości będą miały miejsce w tych miejscach założycielskich - w Gnieźnie i w Poznaniu" - powiedział ordynariusz warszawsko-praski podczas piątkowego, noworocznego spotkania z dziennikarzami. "Mówi się, że chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku i dlatego, wokół tej daty wszystko będzie organizowane. Ale ta rocznica powinna być obchodzona również w innych miejscach i w innych czasach" - podkreślił abp Hoser.
Na pytanie, czy te obchody mogłyby być połączone z uchwaleniem nowej konstytucji, zaznaczającej bardziej chrześcijańskie korzenie Polski, abp Hoser powiedział, że byłoby to bardzo "dobrym miejscem, żeby tę konstytucję w jakiejś mierze zmienić, tam, gdzie ona wymaga takiej zmiany".
Dodał jednak, że z wiąże się z tym długi proces legislacyjny i wielkie konsultacje, bo jest to ustawa zasadnicza, determinująca wiele aspektów życia.. "Nie wiem, czy czas jest wystarczająco długi, by do takiej koincydencji dojść. Ale być może uda się to zrobić w roku rocznicy chrztu Polski, w związku z tym, że on dopiero się zaczął" - powiedział.
Abp Hoser podkreślił, że konstytucja każdego kraju powinna wyrażać w jakiś sposób tożsamość jego narodu. Jak mówił, pod tym względem Europa różni się od Stanów Zjednoczonych, gdzie rząd federalny jest w dużej mierze odpowiedzialny za funkcjonowanie państwa, a prawa stanowe są do tego dodatkiem.
"Europejska tradycja jest zupełnie inna, bo jest to tradycja krajów narodowych, które się kształtowały przez całe wieki. I ta specyfika musi być zachowana, inaczej Unia Europejska się nie utrzyma" - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. Według niego powinno się szukać takiego rozwiązania, by konstytucja, w większej mierze, ukazywała naszą podmiotowość, tradycję i cechy narodowe.
Zdaniem abp Hosera, nowa rzeczywistość polityczna jest dobrym momentem, by powrócić do spraw związanych z życiem człowieka. "To jest czas spokojnej dyskusji i refleksji, dlatego że chodzi o problemy antropologiczne. To nie jest coś drugorzędnego, to nie jest zwykła procedura medyczna; chodzi o dwie rzeczy - kim jest człowiek i jaka jest wartość życia człowieka" - mówił arcybiskup.
Jak zaznaczył, w tym kontekście ważna jest również odpowiedź na pytanie, jakie miejsce przyznajemy integralności osoby ludzkiej.
"Jest okazja, by o tym rozmawiać i jest okazja, przede wszystkim, by sobie uświadomić niesłychaną wagę tych procesów i problemów natury bioetycznej, przed którymi stoimy" - mówił abp Hoser.
Abp Hoser był pytany, jak przyjmuje zmianę nazwy ochrony zdrowia na służbę zdrowia. Jak mówił relacja między lekarzem a pacjentem powinna być bardziej humanitarna; chorego nie wolno traktować jak klienta. "Nie da się tego zrobić (zmiany) bez pewnego interwencjonizmu państwowego, który jest konieczny w tym wypadku, bo przywrócenia charakteru służby w służbie zdrowia, we wszystkich instytucjach leczących, jest zmianą podstawową, bo zmienia sposób traktowania człowieka chorego" - powiedział.
Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Ich celem będzie przypomnienie roli, jaką chrześcijaństwo odegrało w historii Polski oraz Europy, a towarzyszyć im ma szereg wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP.
Szczególnym wydarzeniem będzie także - 16 kwietnia - świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu Myślą przewodnią będzie: "Gdzie chrzest tam nadzieja". To rozbudowane nabożeństwo, podzielone na części, w których swój udział zaznaczą m.in. muzycy, chór, teatr.
Wydarzeniom religijnym towarzyszyć będą podczas obchodów liczne wydarzenia naukowo-kulturalne. W Poznaniu konferencje naukowe zorganizują m.in.: oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe i Archiwum Archidiecezjalne (7 kwietnia) oraz Muzeum Archeologiczne (we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - w maju).
Odbędą się także wystawy (np. w: Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy). Poznański Teatr Muzyczny przygotuje musical "Jesus Christ Superstar". Zaplanowano także wydarzenia muzyczne, widowiska multimedialne, pokazy filmów oraz działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w lipcu w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się 2,5-3 mln osób; gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama