Po świątecznych i noworocznych przyjęciach wielu z nas ma problem z założeniem ubrań, które jeszcze w listopadzie leżały całkiem dobrze, a teraz wydają się przyciasne. Na szczęście wzdętego brzucha i uczucia pełności, które mogą być rezultatem spożycia nadmiernej ilości potraw tłustych i słodkich (a takie jada się w okresie świątecznym) można się pozbyć. Dietetycy twierdzą, że wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Oto one:
Ograniczyć spożycie wzdymających produktów
Do takich należą: groch, cebula, brokuły, kapusta i kalafior. Warto zastąpić je jabłkami, gruszkami i melonami, które są bogate w pektyny – węglowodany, które usprawniają pracę jelit, pomagają usuwać zalegające w nich resztki pokarmu, a tym samym zapobiegają powstawaniu zaparć, tworzą w przewodzie pokarmowym warstwę ochronną, czyli korzystną mikroflorę bakteryjną, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii oraz zalegające toksyny, a także regulują gospodarkę kwasów żółciowych. Dodatkowo warto przez pewien czas przyjmować probiotyki i roślinne enzymy trawienne, które pomogą jelitom wrócić do równowagi.
Jeść banany, kiwi i truskawki
Powyższe owoce są bogate w potas, który działa moczopędnie. Poza tym zwiększa ilość soli w moczu, co jest korzystnym działaniem, ponieważ nadmiar soli może spowodować zatrzymanie wody w jelicie cienkim.
Odstaw gumę do żucia
Żucie gumy, która zawiera ksylitol, sorbitol lub mannitol zwiększa produkcję gazów w przewodzie pokarmowym.
Sięgnij po sok aloesowy
Sok ten odtruwa organizm, a także działa antybakteryjnie i antywirusowo, przez co redukuje wewnętrzne stany zapalne. Dodatkowo może poprawić wygląd skóry dotkniętej egzemą i trądzikiem różowatym.
Ograniczyć spożycie mleka i jego produktów
Jednym z głównym symptomów nietolerancji laktozy są wzdęcia, więc ograniczenie spożycia produktów mlecznych będzie dobrym pierwszym krokiem do ich eliminacji. Świetną alternatywą jest łagodnie działające na przewód pokarmowy mleko ryżowe czy jogurt kokosowy.
Ograniczyć spożycie produktów zawierających pszenicę
Poświęcić więcej czasu na relaks
Stres prowadzi do gromadzenia się kortyzolu i adrenaliny, które mogą nadmiernie stymulować układ pokarmowy, prowadząc do wzdęć. Warto zapisać się na jogę, a w domu zrobić sobie kąpiel z dodatkiem bogatej w magnez soli epsom lub relaksujących olejków eterycznych.
Zwiększyć ilość ćwiczeń na mięśnie brzucha
Silne mięśnie powstrzymają gazy przed rozpychaniem brzucha.
Przestać mówić podczas jedzenia
Połykane powietrze również powoduje wzdęcia.
Sprawdzić wrażliwość na gluten
Jeśli wzdęcia są przypadłością chroniczną, warto zrobić badanie krwi pod kątem wrażliwości na gluten. Gdy okaże się ono negatywne, warto należy zrobić test na nietolerancję pokarmową.
Dorota Feluś
fot.cocoparisienne/pixabay.com
Reklama