Chili to doskonała potrawa na długie zimowe wieczory. Jest wiele sposobów jej przygotowania, niektóre nawet dla wegetarian. Potrawa jest łatwa w przygotowaniu. Niemal w każdym przepisie wszystkie produktu przegryzają się razem w jednym garnku. A teraz ciekawostka: danie pojawiło się w Chicago w 1893 roku podczas Światowej Wystawy Kolumbijskiej i od razu trafiło w gusta kulinarne mieszkańców.
Czas przygotowania 2 godz. | Koszt 15 dol. | 8 porcji
Składniki:
11/2 funta mielonej wołowiny
2 cebule pokrojone w kostkę
1 zielona papryka pokrojona w kostkę
1 duża papryczka jalapeño
1 puszka (14 oz) meksykańskich pomidorów z jalapeño (Rotel)
2 puszki (28 oz) całych obranych pomidorów
2 łyżki mielonego kminu rzymskiego (ang. cumin)
2 łyżki mielonej papryczki chili
1 łyżeczka soli
1/2 łyżki mielonego pieprzu cayenne (ang. cayenne pepper)
1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki (ang. smoked paprika)
1 puszka (14 oz) czerwonej fasoli (ang. kidney beans)
1 puszka (14 oz) czarnej fasoli (ang. black beans)
1 butelka ciemnego piwa najlepiej Guinness
4 ząbki czosnku drobno posiekane
1 listek laurowy (ang. bay leaf)
Przed rozpoczęciem należy przygotować papryczkę jalapeño i składniki w puszkach. Papryczkę opiekamy nad ogniem spalając na czarno skórkę. Obieramy, wycinamy nasiona i kroimy na małą kostkę. Przeciętny przepis na chili potrzebuje od jednej do pięciu papryczek; o finalnej ostrości potrawy zadecyduje ilość dodanych papryczek. Następnie otwieramy puszki, odlewamy z nich płyny, ale uwaga – nie z samych pomidorów – później nam się jeszcze przydadzą. Pomidory kroimy na mniejsze kawałki i na razie odkładamy.
Nastawiamy piekarnik na 375 stopni Fahrenheita (190 Celsjusza). Nad palnikiem rozgrzewamy duży żeliwny garnek z odrobiną oleju i wrzucamy cebulę. Smażymy, mieszając przez następne 5 minut, aż cebula nabierze koloru. Dokładamy całą mieloną wołowinę, drewnianą łyżką rozdzielamy i obsmażamy z każdej strony. Kiedy mięso już się zarumieni, odlewamy wszystkie soki i tłuszcz, jaki z niego wyciekł. Wrzucamy przyprawy: kmin rzymski, mieloną papryczkę chili, sól, pieprz cayenne, mieloną wędzoną paprykę i smażymy jeszcze minutę. Dodajemy czosnek i po około 30 sekundach, kiedy poczujemy przyjemny zapach, dodajemy pozostałe składniki, zieloną paprykę, papryczkę jalapeño, meksykańskie pomidory (Rotel), pokrojone pomidory z puszki, czerwoną i czarną fasolę, listek laurowy. Całość zalewamy piwem i mieszamy. Jeżeli potrawa jest za sucha, wówczas dolewamy jeszcze soku z pomidorów.
Przykryty garnek wstawiamy do piekarnika na 45 minut. Całość powoli dojdzie do siebie i smaki zaczną się przegryzać. Po 45 minutach zaglądamy do garnka. Sprawdzamy, czy płyny za bardzo nie wyparowały; zawsze możemy je uzupełnić sokiem z pomidorów. Zapiekamy przez kolejne 15 minut. Gotowa potrawa jest najlepsza na drugi dzień, po odgrzaniu, podana z odrobiną gęstej śmietany i posypana drobno pokrojoną cebulą oraz ostrym serem cheddar.
Piotr Serocki
fot.Ewa Malcher
Reklama