Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 08:34
Reklama KD Market

ONZ. Kosowa niewielką liczbą głosów nie przyjęto do UNESCO



Kosowo nie zostało przyjęte do UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). W głosowaniu, które odbyło się w poniedziałek, Kosowu zabrakło trzech głosów do zdobycia dwóch trzecich niezbędnych do uzyskania członkostwa.

Na Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu za przyjęciem Kosowa do tej organizacji opowiedziały się 92 kraje, 50 było przeciwnych, a 29 państw wstrzymało się od głosu; według serbskiego portalu B92 wśród nich była Polska.

Bezpośrednio po głosowaniu wicepremier oraz minister spraw zagranicznych Kosowa Hashim Thaci napisał na Facebooku, że większość państw opowiedziała się jednak za Kosowem i zabrakło zaledwie trzech głosów do uzyskania niezbędnej ich liczby do członkostwa.

Kosowo w dalszym ciągu będzie podążać wybraną drogą - zapewnił Thaci i zapowiedział starania o członkostwo w innych organizacjach międzynarodowych oraz ponowienie próby wejścia do UNESCO.

Przyjęciu Kosowa do oenzetowskiej organizacji zdecydowanie sprzeciwiała się Serbia, której Kosowo było prowincją, a także sojuszniczka Serbii, Rosja. Wynik głosowania to cios dla Prisztiny zabiegającej o powszechne uznanie Kosowa za państwo - pisze agencja Associated Press.

Zamieszkane głównie przez ludność albańską Kosowo proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu i po atakach lotnictwa NATO, które miały na celu położenie kresu prześladowaniom Albańczyków przez siły serbskie. Od chwili proklamowania niezawisłości od Serbii Kosowo zostało uznane przez ponad 100 państw, w tym USA i większość państw Unii Europejskiej.

Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję, lecz w 2013 roku Kosowo i Serbia podpisały przy pośrednictwie Unii Europejskiej porozumienie o normalizacji stosunków, które umożliwiło Serbii podjęcie starań o członkostwo w UE.

Kosowo stało się członkiem Banku Światowego i MFW. Władze w Prisztinie przyrzekały, że jeśli ich kraj stanie się członkiem UNESCO, to zadbają o ochronę serbskiego dziedzictwa: dla Belgradu Kosowo jest kolebką kultury serbskiej.

Serbia ze swej strony przestrzegała, że przyjęcie Kosowa do UNESCO zwiększy napięcia i zaszkodzi zaaranżowanemu przez UE dialogowi, który podjęto w celu normalizacji stosunków między Prisztiną a Belgradem.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić nazwał odrzucenie wniosku Kosowa o członkostwo w UNESCO "sprawiedliwym i moralnym zwycięstwem" Serbii.

Jeszcze w piątek ws. Kosowa na forum UNESCO starły się Moskwa i Waszyngton. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow utrzymywał, że próby przyjęcia Kosowa do UNESCO prowadzą do upolitycznienia działalności tej organizacji. Zaznaczył, że niektórzy próbują wszelkimi sposobami przeforsować przyjęcie Kosowa z naruszeniem rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przyjęta w 1999 r. rezolucja oddawała Kosowo pod administrację Narodów Zjednoczonych, pozostawiając je jednak w obrębie Serbii.

Dla zastępcy amerykańskiego sekretarza stanu Tony'ego Blinkena kwestia członkostwa Kosowa w UNESCO to sprawa odrębna.

"To nie jest kwestia uznania czy nieuznania Kosowa (jako państwa). Kraje, które nie uznają Kosowa, a także takie wyspecjalizowane organizacje, jak Bank Światowy czy MFW poparły jego kandydaturę" - powiedział Blinken z trybuny UNESCO w kilka godzin po Ławrowie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama