W.Brytania. Rzeczy osobiste Margaret Thatcher na aukcji w Christie's
- 11/03/2015 03:40 PM
Dom aukcyjny Christie's poinformował we wtorek, że wystawi na sprzedaż rzeczy osobiste b. premier W. Brytanii Margaret Thatcher, m.in. notatki, ubrania, a także torebki, które były jej nieodłącznym atrybutem.
Aukcja 150 przedmiotów, m.in. sukni ślubnej, naszyjnika w stylu art deco ze szmaragdami i brylantami, czerwoną skórzaną aktówkę, odbędzie się 15 lutego w Londynie. Kolejne 200 przedmiotów zostanie wystawionych na aukcję online.
Margaret Thatcher, nazywana Żelazną Damą z racji swej bezkompromisowości i nieustępliwości, stała na czele brytyjskiego rządu w latach 1979-90. Zmarła w wieku 87 lat 8 kwietnia 2013 roku. Rzeczy osobiste byłej premier sprzedaje jej rodzina.
W 2011 roku jedna z torebek Thatcher została sprzedana na aukcji dobroczynnej w Londynie za 25 tys. funtów szterlingów. Torebkę tę Żelazna Dama miała przy sobie m.in. podczas spotkań z Ronaldem Reaganem i Michaiłem Gorbaczowem.
Karykaturzyści często przedstawiali Thatcher właśnie z torebką w ręku. Była niejako symbolem jej władzy. Za czasów Żelaznej Damy do znanego słownika Concise Oxford English Dictionary trafił nawet czasownik od słowa torebka (handbag), zdefiniowany jako bezwzględne bądź niedelikatne potraktowanie kogoś przez panią polityk.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama