Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 09:09
Reklama KD Market

Coq au Vin, czyli kurczak w winie

Coq au Vin, czyli kurczak w winie
DSC_2600

Czas przygotowania 3 godz.

6 porcji | 4 dol. od porcji

Składniki:

3 do 4 udek kurczaka

2 kubki wina (Pinot Noir, Burgundy, Cotes du Rhone)

2 kubki rosołu z kurczaka

1 duża żółta cebula

2 duże ząbki czosnku posiekane na drobno

0,5 funta pieczarek pokrojonych na pół

1 duża marchewka pokrojona na 2-calowe ćwiartki (około 4 cm)

3 łodygi świeżego tymianku (ang. thyme)

świeża pietruszka (ang. parsley)

1 listek laurowy (ang. bay leaf)

0,5 funta grubych plasterków wędzonego bekonu

sól/pieprz

mąka

2 łyżki masła nie solonego

W wielu potrawach kuchni francuskiej podstawą jest gęsty, smakowity sos z warzywami na winie. Francuskie wina znane są na całym świecie. Regiony takie jak Bordeaux, Burgundia, Dolina Rodanu słyną ze swoich upraw, jak i potraw.

Nie wszystkie jednak wina nadają się do gotowania. Oryginalny i klasyczny smak potrawy uzyskamy wtedy, gdy wykorzystamy do jej przygotowania wino z tego samego regionu, z którego pochodzi przepis. W dodatku butelka francuskiego wina nie będzie nas wiele kosztować. Średnio zapłacimy około 8 dolarów. Dodatkowym plusem może być to, że do przygotowania potrawy zużyjemy połowę zawartości butelki – resztą możemy się spokojnie delektować już w trakcie posiłku. Sosy przyrządzane na winie nie zawierają alkoholu, ponieważ wyparowuje on po prostu podczas gotowania.

W oryginalnym francuskim przepisie do naszej potrawy użyto koguta. To mięso jest przeważnie twarde i suche. Właśnie dlatego dziś zamiast koguta stosuje się mięso z kurczaka. Całość jest pieczona przez kilka godzin; stosujemy mięso z kością, inaczej wszystko się rozpadnie. Jeżeli chcemy użyć pierś, należy ją najpierw zamarynować w winie, przypiec i dodać do sosu dopiero 20 minut przed końcem. Mięso wtedy nie będzie tak wysuszone i przejdzie dobrze smakiem sosu.

Zaczynamy od przygotowania mięsa. Kroimy na mniejsze kawałki - uwaga na kości! Tutaj przyda się tasak. Solimy i pieprzymy, a następnie wszystkie kawałki dokładnie obtaczamy w mące. Rozgrzewamy patelnię i wrzucamy bekon, całość zalewamy wodą tak, żeby dno patelni przykryć 0,5 cala (1 cm) wody. (Woda ma za zadanie wyciągnąć sól z bekonu). Czekamy do zagotowania około 5 minut, po czym odlewamy wodę i smażymy. Tłuszcz z bekonu musi się wytopić, bo właśnie na nim będziemy przysmażali kurczaka. Musimy uważać, żeby bekon nam się za bardzo nie przysmażył. Gotowy zdejmujemy z patelni i odkładamy na później.

W pozostałym na patelni tłuszczu opiekamy kawałki kurczaka. Mięso musi nabrać ładnego, złotego koloru. Końcowa faza przyrządzania odbywać się będzie w piekarniku.

Wszystkie gotowe kawałki kurczaka odstawiamy na później. Do tej samej patelni dodajemy teraz pokrojoną na grube kawałki cebulę, pieczarki i masło. Całość pieczemy na średnim ogniu, żeby cebula zmiękła, a pieczarki puściły wodę.

W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 350 stopni Fahrenheita (176 Celsjusza) razem z żeliwnym garnkiem z przykrywką. Kiedy pieczarki i cebula będą gotowe, wówczas całość przekładamy do żeliwnego garnka, dodajemy marchewkę, czosnek, kurczaka i bekon. Wszystkie pozostałości na patelni zalewamy winem (około pół szklanki) i na dużym ogniu drewnianą łyżką lekko “czyścimy” patelnię. Z patelni przelewamy do żeliwnego garnka, dodajemy resztę wina, rosół z kurczaka, mieszamy. W gazę zawijamy tymianek, kilka gałązek pietruszki i liść laurowy, zanurzamy to w potrawie. Przykrywamy garnek i wkładamy do piekarnika na 1,5 do 2 godzin.

Przed podaniem wyciągamy woreczek z ziołami. Całość możemy jeszcze przyprawić solą i pieprzem do smaku. Podajemy z ziemniakami lub makaronem, posypując poszatkowanymi liśćmi pietruszki i kulinarnie przenosimy się do Francji. Smacznego.

Piotr Serocki

Zdjęcia: Ewa Malcher

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama