Czas przygotowania 1 godz. 15 min. | 4 porcje - 2 do 3 dol. od porcji
Składniki:
Ratatouille:
2 większe kabaczki cienko pokrojone w plasterki (ang. zucchini)
2 większe żółte kabaczki cienko pokrojone w plasterki (ang. yellow squash)
2 małe bakłażany cienko pokrojone w plasterki (ang. baby eggplant)
1 duża czerwona papryka cienko pokrojona (ang. red bell pepper)
Sos:
1 mała puszka całych obranych pomidorów (ang. whole peeled tomatoes in the can)
1 czerwona papryka
1 średnia biała cebula lub pół dużej
5 ząbków czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka soli morskiej
1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu
1 łyżka mielonego oregano
1/2 płatków czerwonej papryki
Osiem lat temu na ekrany kin wszedł film pt. „Ratatuj”. Jeśli macie dzieci, to widzieliście go na pewno, podejrzewam, że nawet kilkakrotnie. To kreskówka o przemiłym szczurze i jego pasji - gotowaniu. Nawet animowany bohater potrafi być inspiracją, a zdolności odnajdują się wtedy same.
Ratatuja to prosta, letnia potrawa prowansalska, przeważnie podawana jako główne danie. Jeśli chcemy, może też być przystawką, na przykład do mięsa. Klasyczna ratatuja ma warzywa ułożone równo w szeregu. Ale nie przejmujcie się, jeśli na początku to wam nie wyjdzie. Zapewniam, że i tak będzie smaczna.
W tym przepisie używamy żeliwną patelnię. Ponieważ używamy pomidory, patelnia powinna być dobrze zaprawiona. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji użyć takiej patelni, to bardzo polecam. Żeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i trzyma je dłużej. Taka patelnia będzie nam służyła przez wiele lat. Warto więc w nią zainwestować. Należy jedynie pamiętać, że żeliwo musi być zaprawione tłuszczami zanim użyjemy go do potraw z sosami pomidorowymi. Żeliwa nie powinniśmy myć płynami do naczyń; najlepiej przetrzeć metalową szczotką i wytrzeć do sucha ręcznikiem.
Przepis zaczynamy od sosu. Wrzucamy wszystkie składniki do miksera i dobrze miksujemy, a nastęnie pokrywamy nim dno żeliwnej patelni, zostawiając 1/4 sosu na później.
Rozgrzewamy piekarnik do 375 stopni Fahrenheita (190 Celsjusza). Układamy wszystkie warzywa, przekładając jedne drugimi. Całość zalewamy resztą sosu, przykrywamy papierem do pieczenia (ang. parchment paper) i wstawiamy do piekarnika na godzinę. Danie będzie gotowe do jedzenia bezpośrednio po wyciągnięciu z piekarnika.
Piotr Serocki
fot.Ewa Malcher
Reklama