Przejdź do głównych treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do głównego menu
Reklama
Facebook.com
Instagram.com
Youtube.com
sobota, 16 listopada 2024 18:49
Ułatwienia dostępności
Zaloguj się
Ogłoszenia
Prenumerata
Reklama
Nekrologi
Redakcja
Kontakt
Tylko u nas
Polonia
Chicago
Ameryka
Polska
Świat
Kalejdoskop
Imigracja
Felietony
Wywiady
Sport
Porady
Dzieje się w mieście
Pokaż pozostałe elementy menu
Reklama
Strona główna
Artykuły
Kultura
Niech żyje bal. Relacja z 35. Balu Letniego MPA
Niech żyje bal. Relacja z 35. Balu Letniego MPA
Kultura
Ewa Malcher
06/13/2015 01:00 PM
Rok 2015 jest rokiem jubileuszowym dla całego muzeum, jest to nie tylko rok stulecia Biblioteki MPA założonej pierwotnie jako Biblioteka ZPRKA, ale także rok osiemdziesięciolecia idei MPA, pięćdziesięciopięciolecia istnienia MPA jako korporacji i wreszcie trzydziestopięciolecia Balu Letniego, największej imprezy dochodowej.
W piątek 5 czerwca w Galerii Marchetti w Chicago odbył się jubileuszowy 35. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA), w którym wzięło udział blisko 170 przyjaciół i sympatyków MPA.
Bal rozpoczęto godziną koktajlową w przepięknym ogrodzie Galerii Marchetti. Choć aura chicagowska powitała gości chłodem, nie padało i pojawiło się słońce, dzięki czemu tradycyjnie wykonywane dla upamiętnienia wieczoru zdjęcia nabrały kolorów. Dla uczestników balu przygotowano możliwość zakupu losów głównej loterii, a wśród nabywców rozlosowano cztery nagrody pieniężne. Nagrodę w wysokości 2500 dol. wylosował Richard Zaber, nagrodę 1000 dol. zdobył Norman Schroeder, zaś 750 dol. wylosował ksiądz Joseph Tito i 500 dol. – Barbara Kożuchowska. Równie atrakcyjna była loteria z kartami do gry, w której wygrana wynosiła 300 dolarów. Zwycięzcą została Cindy Pierpaoli, która podzieliła się wygraną z MPA, przeznaczając na jego potrzeby 100 dolarów.
Zupełnym novum w historii organizacji balów letnich była przygotowana przez pracowników i członków zarządu lista życzeń, która zawierała najrozmaitsze rzeczy, jakie mogą być pomocne w codziennej pracy muzealnej. Uczestnicy balu mogli wybrać według uznania taką rzecz i, płacąc za nią, ofiarować ją bibliotece, muzeum lub archiwum. Podczas balu zostały także wystawione w ramach cichej aukcji prace artystów wykonane podczas kwietniowej imprezy „Artyści w akcji”.
W czasie godziny koktajlowej do ogrodu nadchodzili kolejni goście witani przez przedstawicieli MPA, prezesa MPA Richarda Owsianego, dyrektor zarządzającą Małgorzatę Kot i Virginię Cudecką, przewodniczącą komitetu balowego oraz przez przedstawicieli Rady Dyrektorów MPA.
Oficjalną część wieczoru rozpoczęło powitanie, które wygłosiła Virginia Cudecki. Hymny narodowe odśpiewał prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i przewodniczący Rady Dyrektorów MPA Joseph A. Drobot jr. Modlitwę odmówił ksiądz kanonik Walter J. Ptak, kapelan ZPRKA. Okolicznościową mowę podkreślającą znaczenie i wagę jubileuszy obchodzonych w roku 2015 w MPA wygłosiła konsul generalna RP Paulina Kapuścińska. Krótkie przemówienie wygłosiła także poseł Joanna Fabisiak, która gościła na balu wraz z mężem Markiem Machałą, przekazując do Biblioteki MPA szereg publikacji uzupełniających nasze zbiory. Toast za pomyślność placówki wzniósł prezes Richard Owsiany, który podziękował gościom za przybycie, a komitetowi balowemu, Radzie Dyrektorów, wolontariuszom i pracownikom za jego organizację. Po zakończeniu części oficjalnej podano wyborną kolację, podczas której dane nam było wysłuchać muzyki skrzypcowej wykonywanej na życzenie przy stołach przez członków renomowanej Anthony Kawałkowski Orchestra, która zapewniała oprawę muzyczną wieczoru.
Virginia Cudecki i Małgorzata Kot nagradzały symbolicznymi kwiatami darczyńców w następujących kategoriach: czerwony mak (dar 10 000 dol.) – Deborah L. Greenlee oraz Stephena i Jamie Kusmierczaków; różowy mak (donacja w wysokości 2500 dol.) – Legion Młodych Polek oraz „białe kruki”, czyli osoby, organizacje i instytucje, które przekazały na cele MPA 1000 dol. Byli wśród nich: Chester J. Barbasiewicz; państwo Maria i Richard Cieślowie; Hubert Cioromski z małżonką; Virginia Cudecki; Andrzej i Grażyna Czyszczoń; Victoria Granacki i Lee Wesley; John Cudecki, MD URO Partners; Polish Genealogical Society of America; Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce; Związek Polek w Ameryce; John and Antoinette (Trela) Schoen; Anna i Mark Sokołowscy; Dean Umiński oraz Joan i Donald Versenowie z rodziną. Zgodnie z zapowiedzią nazwiska wszystkich donatorów Balu Letniego i aktualnych członków muzeum zostały opublikowane w specjalnie przygotowanym wydawnictwie okolicznościowym. W broszurze tej wydanej pod redakcją Sharon Orlowski, Lidii Kowalewicz, Teresy Sromek i Geraldine Balut Coleman znalazły się ponadto artykuły dotyczące stanu prac nad katalogowaniem zbiorów, postępu prac nad przewodnikiem po archiwum, obchodów jubileuszu stulecia biblioteki, najnowszej wystawy „Na marginesie”, komiksów Juliana Krupy, kolekcji militariów – autorstwa Małgorzaty Kot, Jana M. Lorysia, Teresy Sromek, Katarzyny Balutowskiej, Julity Siegel i Iwony Bożek.
W dalszej części oficjalnej Fundacja Dar Serca oraz przedstawiciele Shriners Hospitals for Children – Chicago uhonorowani zostali nagrodą Ducha Polskości za rok 2015. Mistrzami tej ceremonii byli prezesowie Joseph A. Drobot jr i Richard Owsiany. Działalność Fundacji Dar Serca (FDS) przybliżył zebranym wiceprezes MPA Andrzej Pawłowski. Prezes FDS Dorothy Małachowski przybyła na uroczystość w gronie licznych współpracowników. Przyjmując nagrodę, pięknie podziękowała za wyróżnienie. Historię Shriners Hospitals for Children – Chicago naświetlił zebranym Stephen Kusmierczak, członek Rady Dyrektorów MPA, nagrodę natomiast odebrał Mark L. Niederpruem, FACHE, administrator szpitala, w gronie lekarzy i przedstawicieli SHCC. Po zakończeniu części oficjalnej w pomieszczeniach sali balowej niepodzielnie już zapanowała atmosfera balu. Przy dźwiękach wspaniałej muzyki wykonywanej przez orkiestrę Kawałkowskiego bawiono się wybornie do godziny pierwszej w nocy. Goście zabrali do domów wspaniałe wrażenia.
Gdy myślimy o rocznicach oraz o ludziach z historii MPA, którzy tworzyli, przygotowywali, wspierali bale oraz na nie przychodzili, aby bawić się z przedstawicielami placówki i tym samym wspierać jej dalszy rozwój – przed naszymi oczyma ukazuje się taneczny korowód wielu świetlanych postaci i przepełnia nas wdzięczność. Dziękujemy za Państwa troskę, rzetelne wsparcie i prosimy o przyjęcie zapewnienia, że bardzo Państwa starania doceniamy i jesteśmy za nie wdzięczni. Bądźmy dumni z tego, co wspólnie udało nam się dokonać – dla utrzymania wysokiej jakości naszego trwania. Zachęcajmy kolejnych wrażliwych ludzi mających Polskę w sercu do wstępowania w szeregi członków wspierających MPA. Bądźmy jej ambasadorami. Potrzebne jest nam wszystkim uzmysłowienie sobie faktu, że Muzeum Polskie w Ameryce to nasza chluba i wspólny obowiązek.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną MPA. Dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszom Balu Letniego 2015.
Oprac.
Małgorzata Kot
Zdjęcia:
Dariusz Lachowski
Więcej o autorze / autorach:
Ewa Malcher
Podziel się
Oceń
0
0
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Poprzednie
Następne
Piłkarska LN - awans Holandii, siedem goli Niemców
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
0
Piłkarska LN - PZPN: Romanczuk, Bereszyński i Bednarek opuszczają zgrupowanie
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
11
ATP Finals - Sinner i Fritz w finale
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
7
43 mln mieszkańców północnego wschodu objętych alertami z powodu zagrożenia pożarowego
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
32
Piłkarska LN – Majewski: gra obronna reprezentacji nie funkcjonuje
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
19
Kleopatra – ostatnia królowa
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
20
Mieszkaniec Wisconsin zaginął w podróży służbowej na przedmieścia Chicago. Rodzina prosi o pomoc
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
325
Liga hiszpańska - media: sprowadzenie Gyoekeresa zależy od formy Lewandowskiego
Data dodania artykułu:
11/16/2024
Liczba odsłon artykułu:
25
Dziennik Związkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama