Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:30
Reklama KD Market

Psycholog szefem więzienia w powiecie Cook

/a> Nneka Jones Tapia fot.Facebook


Szeryf powiatu Cook Tom Dart mianował kliniczną psycholog na dyrektora powiatowego zakładu karnego, Cook County Jail, gdzie dużą część więziennej populacji stanowią psychicznie chorzy.  Dr Nneka Jones Tapia jest jedyną w kraju psycholog, która zarządza placówką penitencjarną.

Dr Jones Tapia sprawowała do tej pory stanowisko zastępcy dyrektora więzienia. Szeryf Dart uzasadnił jej promocję na szefa placówki bezprecedensowym  wzrostem liczby psychicznie chorych w populacji więziennej, którzy wymagają prawidłowego zdiagnozowania, leczenia i właściwego podejścia personelu.

Wcześniej szeryf Dart wielokrotnie potępiał kryminalizację chorób psychicznych. Zjawisko to określa w komunikacie prasowym jako "tragiczny produkt uboczny szeroko zakrojonych cięć funduszy na zdrowie psychiczne na poziomie władz powiatowych i stanowych w ciągu ostatnich dziesięciu lat".

Według Darta, psychicznie chorzy więźniowie przestali być odosobnionym zjawiskiem i powiatowy zakład karny stał się gigantyczną przechowalnią osób cierpiących na poważne zaburzenia, których leczenie kosztuje system penitencjarny i podatnika dziesiątki milionów dolarów.

Szeryf twierdzi, że Cook County Jail to obecnie największy zamknięty zakład psychiatryczny w kraju. Jak podkreśla Dart, od 25 do 35 proc. 9-tysięcznej rzeszy więźniów CCJ stanowią osoby zdiagnozowane z jakąś formą zaburzeń psychicznych, wymagających interwencji psychiatryczno-psychologicznej oraz leczenia.

Osoby chore psychicznie trafiają za kratki zwykle z powodu lekkich przestępstw takich jak: drobna kradzież, żebractwo, wejście na teren prywatny, nierząd,  zakłócanie porządku publicznego i używanie nielegalnych substancji odurzających.

Cook County Jail jest największym w kraju przejściowym zakładem karnym. Znajdują się w nim głównie więźniowie czekający na rozprawy, którzy po wyroku zostają przeniesieni do innych więzień. Osadzeni też bywają więźniowie skazani na krótkoterminowe kary.

(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama