Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:27
Reklama KD Market

KE nieznacznie podnosi prognozy dla polskiej gospodarki w 2015 r.



Polska gospodarka będzie rozwijała się w tym roku w tempie 3,3 proc., a w 2016 r. - 3,4 proc. - przewiduje KE w swoich prognozach ekonomicznych. To nieco lepsze szacunki niż te zaprezentowane zimą, gdy wskazywano, że nasze PKB urośnie w tym roku o 3,2 proc.

Według wtorkowych prognoz KE Polska ma być 4. najszybciej rozwijającym się gospodarczo krajem w UE w tym roku po Irlandii i Malcie, których PKB ma urosnąć o 3,6 proc., oraz Luksemburgu (3,4 proc.). Pozytywnie na nasz kraj wpływać też będzie poprawiająca się sytuacja w strefie euro, której prognozę na ten rok podwyższono z 1,3 proc. do 1,5 proc.

W raporcie Komisji podkreślono, że wzrost w horyzoncie najbliższych dwóch lat będzie mocny dzięki solidnemu popytowi wewnętrznemu wzmacnianemu przez poprawę sytuacji na rynku pracy i działalności inwestycyjnej. Tegoroczną prognozę wzrostu podniesiono w stosunku do lutego o 0,1 pkt proc. do 3,3 proc., natomiast przyszłoroczną pozostawiono bez zmian.

Według KE Polska gospodarka rozwijała się w zeszłym roku w tempie 3,4 proc. W lutym szacowano, że było to 3,3 proc. Poprawa wyników nastąpiła mimo niekorzystnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, czyli konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Naszej gospodarce sprzyjał też wzrost inwestycji, który wyniósł w zeszłym roku 9,2 proc. Więcej wydawały głównie firmy chcące zwiększać swoje zdolności produkcyjne.

Analitycy Komisji Europejskiej zwrócili też uwagę na wyższe dochody gospodarstw domowych oraz wzrost zatrudnienia, co przekłada się na wspierającą wzrost gospodarczy konsumpcję prywatną. Realny wzrost dochodów wynikający m.in. z niskiej inflacji i korzystnej sytuacji na rynku pracy ma się dalej utrzymywać. Poziom bezrobocia liczony metodologią unijna ma spaść z 9 proc. w 2014 r. do 7,9 proc. w 2016 r.

Rosnąć mają inwestycje, m.in. dzięki niskim kosztom ich finansowania (stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym historycznie poziomie), a także programom rządowym nakierowanym na rynek nieruchomości. Ograniczenie absorbcji funduszy UE w związku z przejściem na nowy wieloletni budżet UE przyczyni się jednak do osłabienia tej dynamiki, zwłaszcza w 2016.

Komisja szacuje, że wzrost inwestycji w naszym kraju wyniesie w tym roku 6,9 proc., a w przyszłym 5 proc. Dla porównania w strefie euro wskaźniki te wynoszą odpowiednio 1,7 proc. oraz 4 proc.

Poprawiać ma się też sytuacja finansów Polski. O ile deficyt sektora finansów publicznych w 2014 r. wyniósł 3,2 proc. PKB, to w tym roku ma wynieść 2,8 proc. PKB, a w 2016 r. 2,6 proc. PKB. Takie wyniki oznaczałby zdjęcie z naszego kraju unijnej procedury nadmiernego deficytu i większy oddech w finansach (m.in. możliwość podniesienia płac w sektorze budżetowym).

Komisja wskazuje, że poprawa stanu finansów publicznych w dużej mierze wynika z odwrócenia reformy emerytalnej. "Po stronie wydatków, wyższa indeksacja niskich emerytur i koszty restrukturyzacji sektora górniczego częściowo zrównoważą oszczędności w innych sferach, jak trwające częściowe zamrożenie pensji w sektorze publicznym" - napisano prognozie.

Analitycy zwrócili uwagę, że restrukturyzacja sektora górniczego stanowi ryzyko dla ich prognozy, gdyż koszty mogą się okazać wyższe niż obecnie szacowane.

KE szacuje, że poziom długu publicznego w 2015 r. i 2016 r. będzie nieznacznie powyżej 50 proc. PKB.

Zgodnie z danymi Komisji inflacja w naszym kraju w tym roku ma wynieść -0,4 proc. W lutym przewidywano, że deflacja będzie płytsza i sięgnie -0,2 proc. W 2016 r. ma powrócić wzrost cen do poziomu 1,1 proc.(PAP)

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama