Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 12:39
Reklama KD Market

Protesty w Baltimore i Nowym Jorku przeciwko brutalności policji



Kilka tysięcy osób protestowało w środę wieczorem w Baltimore, Nowym Jorku i innych miastach USA przeciwko brutalności policji i domagając się sprawiedliwości dla winnych śmierci Afroamerykanina Freddiego Graya, który zmarł po zatrzymaniu przez policję.

Demonstracja w Baltimore zakończyła się w sposób pokojowy w przeciwieństwie do poprzednich, kiedy doszło tam do starć demonstrantów z policją i zamieszek. Bilans poniedziałkowych niepokojów w Baltimore to prawie 200 zatrzymanych osób, podpalonych 19 budynków i 144 samochody; obrabowane zostały sklepy.

Tymczasem w Nowym Jorku policja aresztowała ponad 60 osób, gdy protestujący zaczęli na Manhattanie rozchodzić się w grupy, blokując ruch uliczny w kilku kierunkach - pisze agencja Reutera.

Mniejsze protesty miały miejsce w Bostonie, Houston, Ferguson, w Waszyngtonie czy Seattle. Kilku protestujących aresztowano w Denver, w stanie Kolorado.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 12 kwietnia Gray doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, gdy po aresztowaniu wepchnięto go do policyjnej furgonetki. Według zeznań świadków policjanci ruszyli za nim w pościg i aresztowali go, gdy zaczął uciekać na ich widok. Mieli postępować niezwykle brutalnie, powalając go na ziemię i skuwając mu ręce i nogi. Gray miał wielokrotnie prosić o pomoc lekarską, ale lekarza wezwano dopiero po 30 minutach. Tydzień później mężczyzna zmarł w szpitalu. Wszczęto śledztwo w celu ustalenia wszystkich okoliczności incydentu. Sześciu policjantów, którzy uczestniczyli w aresztowaniu Graya, zawieszono.

Śmierć Graya podsyciła na nowo oburzenie znacznej części opinii publicznej w USA ujawnianymi co pewien czas przez media przypadkami brutalnego traktowania przez policję Afroamerykanów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama