Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do 876 - poinformowała policja. Co najmniej 10 osób zginęło w wywołanej trzęsieniem ziemi lawinie pod Mount Everestem. Ofiary śmiertelne są też w regionach sąsiadujących z Nepalem.
Wcześniej ministerstwo spraw wewnętrznych w Katmandu informowało o 688 zabitych. Nadal napływają dane od służb ratowniczych.
Polskie MSZ podało na Twitterze, że do chwili obecnej nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w Nepalu.
Indie wysłały do Nepalu osiem zespołów ratowników.
Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Wystąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów.
W Katmandu zawaliła się m.in. wieża z XIX wieku, która była ważną atrakcją turystyczną. Agencja Reutera informowała, że w gruzowisku znajduje się co najmniej 50 osób. Zdjęcia publikowane w prasie pokazują, że wiele budynków w mieście zostało całkowicie zniszczonych.
Pod lawiną znalazła się część obozu dla himalaistów w pobliżu Mount Everestu. Zginęło co najmniej 10 osób. Według rosyjskiej agencji TASS ratownicy wydobyli ciała 13 zagranicznych wspinaczy.
Wcześniej przedstawiciel ministerstwa turystyki Gyanendra Shrestha ostrzegł, że liczba ofiar lawiny może wzrosnąć; nie wykluczył, że będą wśród nich cudzoziemcy. Wskazał, że są obawy o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy byli w tym rejonie. Kwiecień jest jednym z najpopularniejszych miesięcy wśród próbujących wejść na Everest.
Jak podaje agencja AP, 20 osób zginęło w Indiach, sześć w Tybecie, dwóch obywateli Chin zginęło na granicy nepalsko-chińskiej. TASS podaje jeszcze wyższą liczbę ofiar w Indiach - co najmniej 36.
Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, jest niemal pewne, że w Nepalu liczba ofiar wzrośnie - powiedział przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych tego kraju Laxmi Dhakal.
Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. (PAP)
fot.EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama