Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 14:35
Reklama KD Market
Reklama

Międzyszkolny konkurs o Katyniu i syberyjskiej gehennie Polaków

Międzyszkolny konkurs o Katyniu i syberyjskiej gehennie Polaków
DSC_0312

Wiedzą związaną z tragicznymi dla Polaków wydarzeniami z okresu II wojny światowej musieli wykazać się uczestnicy międzyszkolnego konkursu pod tytułem “75. rocznica zbrodni katyńskiej i odysei syberyjskiej”.

Konkurs zorganizowany przez szkołę im. Juliusza Słowackiego w Wheeling zgromadził 10 drużyn złożonych z licealistów polskich szkół sobotnich. Młodzież rywalizowała w 9 konkurencjach. Uczniowie losowali pytania, mogli także wybierać tematy w skali trudności od jednego do pięciu punktów. Konkurs był zróżnicowany, biorący w nim udział młodzi ludzie rozwiązywali krzyżówki, nanosili na mapach nazwy miejscowości i regionów związanych z tragicznymi wydarzeniami, układali na czas puzzle z widokiem Pomnika Katyńskiego w Niles. Zmagania młodzieży oceniało czterosobowe jury pracujące pod kierownictwem historyka Tomasza Zubrzyckiego.

Od początku prowadziła reprezentacja Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej, która na dwie kolejki przed zakończeniem rywalizacji prowadziła pięcioma punktami nad ekipą szkoły im. Juliusza Słowackiego. Reprezentanci gospodarzy wykazali się jednak znakomitym finiszem. W ósmej rundzie pytań zdobyli 7 punktów i na koniec zrównali się z prowadzącymi. O pierwszym miejscu zadecydowała dogrywka, z której zwycięsko wyszła ekipa szkoły przy konsulacie. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Sebastian Sewera, Bartłomiej Berlin i Maciej Grzeszczak. Szkołę im. Juliusza Słowackiego reprezentowali: Edyta Czapliński, Patryk Kożuch i Patryk Laska. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze szkoły im. Mikołaja Kopernika, a czwarte – reprezentacja szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Gościem honorowym konkursu był Wiesław Adamczyk, sybirak, autor książki pt. “Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. Rywalizacji przysłuchiwała się także Anna Wójtowicz, córka tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej twórcy pomnika katyńskiego, Wojciecha Seweryna. Uczestników imprezy powitała dyrektor szkoły Renata Rudnicka, a duszpasterskie słowo wygłosił proboszcz parafii św. Józefa Robotnika ks. Jerzy Gawlik.

– Celem konkursu poza kwestią upamiętnienia tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń było uświadomienie młodzieży skali tych zbrodni oraz oddanie hołdu tym wszystkim, którzy na skutek zbrodniczych działań Sowietów zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dodatkowym aspektem było sprawdzenie wiedzy historycznej naszych uczniów. Mam nadzieję, że to, czego się nauczyli przy okazji przygotowań do udziału w konkursie będzie owocowało w przyszłości. To powinno także zbliżyć uczniów do kraju nad Wisłą i jego historii – powiedziała na zakończenie dyrektor szkoły Renata Rudnicka.

Jurorzy podsumowując zmagania konkursowe nie kryli zaskoczenia poziomem wiedzy uczniów. – Cały konkurs stał na wysokim poziomie. Mając na uwadze fakt, że młodzież nie urodziła się w Polsce, trzeba podkreślić ich rozległą wiedzę w tym temacie. Nie mieli żadnych trudności z interpretacją materiału historycznego, dobrze radzili sobie z datami, nazwami miejscowości i poszczególnymi wydarzeniami, które miały miejsce w tym tragicznym dla Polski okresie. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem wiedzy tych młodych ludzi – powiedział przewodniczący jury Tomasz Zubrzycki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama