Serial „2 Broke Girls” sieć telewizyjna CBS emituje od września 2011 roku. Ten komediowy show nadawany jest tylko raz w tygodniu i trwa tylko 22 minuty. A może aż 22 długie minuty, podczas których utrwala rasowe i etniczne stereotypy?
Jedną z głównych postaci serialu jest Sophie Kaczynski, polska imigrantka z Brooklynu, której nader często zdarza się stwarzać sytuacje, kiedy z jej ust lub innych postaci serialu padają wypowiedzi w opinii wielu obrażające Polonię i Polaków.
Typowe fragmenty
Żeby nie szukać daleko. W jednym z odcinków Sophie Kaczynski mówi: Słyszeliście o lekarzach bez granic? No, to my byłyśmy pielęgniarkami bez kwalifikacji. Oto, jakie miałyśmy motto: Co? My potrzebujemy pomocy.
Oto inny charakterystyczny fragment jednego z odcinków. Postaci serialu przyglądają się polskiemu jedzeniu, które będzie podane na weselu Sophie. (Caroline mówi): O mój Boże, a cóż to za zapach. Max odpowiada: To polskie jedzenie! Wydaje mi się, że jedna z tych kiełbas została zrobiona ze starych sandałów. Caroline dodaje: Pokaż mi, które jest polskie jedzenie, to nie będę tego jadła.
Myślałem, że najgorszym jedzeniem jest jarmuż, dopóki nie zjadłem polskiej kiełbasy – mówi na koniec Max, jedząc kiełbasę. (http://www.cbs.com/shows/2_broke_girls/video/)
Co więcej, prowadzona przez Sophie firma sprzątająca ukazana w serialu nazywa się „Sophie’s Choice”, co stanowi odniesienie do antypolskiego filmu o tej samej nazwie mającego w swej ogólnej wymowie przedstawiać Polaków jako dość zacofany naród.
Antypolskie wypowiedzi Sophie
– Kiedy przed 4 laty postać ta po raz pierwszy pojawiła się na ekranie, można powiedzieć, że zachowywała się jeszcze całkiem nieźle. Z czasem jednak z jej ust zaczęły częściej padać wypowiedzi, które coraz bardziej psuły wizerunek Polaków, przedstawiając ich jako ludzi o niższej inteligencji czy nawet niemających cech normalnego człowieka – pisze G. Brezecki na łamach polonijnego magazyn w języku angielskim „The Post Eagle”, gdzie przytacza szereg przykładów antypolskich wypowiedzi postaci serialu.
Magazyn przypomina, że CBS-TV także w przeszłości dopuszczała do emisji programy z antypolskimi dialogami czy wypowiedziami, które miały przedstawiać Polaków jako ludzi o „niższej inteligencji”. Antypolskie show „All in the Family”, które z założenia miało poruszać i rozwiązywać problem fanatyzmu etnicznego, w sprawie Polaków osiągało odwrotny cel. Miliony Amerykanów oglądających wówczas ten program (i późniejsze powtórki) w latach 70. XX w. naśladowały wypowiadających antypolskie kwestie aktorów, ośmieszając i obrażając spotykanych na co dzień Polaków. Wielu członków polsko-amerykańskiej społeczności obawia się więc, że Amerykanie oglądający „2 Broke Girls” również zacznie traktować swoich rodaków polskiego pochodzenia jako ludzi, których inteligencja plasuje się zdecydowanie poniżej średniej. Serial „2 Broke Girls” jest praktycznie antypolską reklamą.
Brezecki przyznaje, iż postać Sophie w tym programie staje się dla Polonii i Polaków coraz bardziej problematyczna.
Możliwy oficjalny protest
Pytany o opinię w sprawie serialu Frank Milewski, przewodniczący Antibigotry Committee, organu Kongresu Polonii Amerykańskiej zwalczającego akty znieważania Polaków, przypomina, iż sieci telewizyjne w przeszłości wielokrotnie zapewniały, że Polacy nie są wyjątkiem i są traktowani na szklanym ekranie tak samo jak inni etniczni Amerykanie. – Z naszych obserwacji wynika, że nie tylko Polaków, ale też Chińczyków, Rosjan i innych obcokrajowców producenci „2 Broke Girls” przedstawiają w niekorzystnym świetle – mówi nam przewodniczący Antibigotry Committee.
Milewski zapewnia jednak, że członkowie komitetu zamierzają bliżej się sprawie przyjrzeć. – Będziemy bacznie przyglądali się następnym odcinkom, by sprawdzić, czy nadal są obecne w nich antypolskie akcenty.
Zapewnia, że jeśli sytuacja będzie się nagminnie powtarzać, to w imieniu polskiej społeczności KPA będzie reagować u dyrekcji CBS. – Musimy mieć czas, by przygotować drobiazgowy raport z dokładnym uzasadnieniem wnoszonych skarg wobec producentów serialu. Gdy już raport powstanie, to zapozna się z nim dyrekcja CBS-TV. Dowiemy się też, czy z podobnymi skargami zamierzają wystąpić inne grupy etniczne – dodaje.
Milewski zapewnia jednocześnie, że jeśli zarzuty o negatywnym przedstawianiu Polaków i Polonii w serialu „2 Broke Girls” potwierdzą się w przyszłości, to KPA ewentualnie wystąpi z oficjalnym protestem.
Tymczasem redaktor Brezecki apeluje, by Amerykanie polskiego pochodzenia indywidualnie wypowiadali się przeciwko treściom emitowanym w serialu „2 Broke Girls”. Uważa, że dyrektor wykonawczy CBS-TV Les Moonves powinien się wstydzić nadawania cyklu, który przedstawia naszą grupę etniczną w tak złym świetle i jak najszerzej należy dać temu wyraz. Najnowsze odcinki serialu można oglądać na stronie http://cbs.com/shows/2_broke_girls/video/, a ewentualne skargi przesyłać na adres http://www.cbs.com/feedback.
Wszelkie zarzuty można też kierować do głównej siedziby CBS, tel. (212) 975-4321, prosząc o połączenie z działem obsługi klienta.
Andrzej Kazimierczak
[email protected]
fot.CBS/pixabay.com
Reklama