Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 12:26
Reklama KD Market
Reklama

Nabożeństwo drogi krzyżowej na ulicach Chicago

Nabożeństwo drogi krzyżowej na ulicach Chicago
DAR_9585

Droga krzyżowa jest wielkopostnym nabożeństwem adoracyjnym o wielowiekowej tradycji. Zapoczątkowana została w starożytności, w Jerozolimie. W średniowieczu, rozpowszechniali ją franciszkanie. Natomiast, kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chicago, zapisał się w polonijnej historii tym, że był pierwszym, który kilkanaście lat temu wyruszył na ulice naszego miasta z nabożeństwem drogi krzyżowej odprawianej w języku polskim.

Tegoroczna parafialna droga krzyżowa, podobnie jak w latach poprzednich, odbyła się w Niedzielę Palmową. Podczas mszy świętej - uroczyście, z podziałem na role - odczytano Ewangelię według Świętego Mateusza. Ewangelia przypominała historię sądu, skazania i Męki Pańskiej.

Około godziny piątej, bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa, przed wejściem głównym do kościoła wierni uformowali gotową do wymarszu kolumnę.

Kilkusetosobowa grupa ruszyła ulicą Noble w stronę kościoła Świętego Stanisława Kostki, następnie udając się na zachód, przecięła ulicę Blackhawk i Cleaver, by powrócić do kościoła Świętej Trójcy.

Rozważania czternastu stacji drogi krzyżowej poprowadzili przedstawiciele grup modlitewnych i organizacji należących do parafii. Wyrażone w modlitwie refleksje nawiązywały do aktualnych problemów, trosk i potrzeb każdego człowieka. Olbrzymi krzyż przechodził z ramion na ramiona.

Wśród modlących się byli obecni duszpasterze z kościoła pw. Świętej Trójcy: ksiądz proboszcz Andrzej Maślejak SCh, księża: Józef Siedlarz SCh i Robert Będziński SCh oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

Mądra idea wyjścia z drogą krzyżową poza mury kościoła jest nie tylko nawiązaniem do jerozolimskiego pierwowzoru tego nabożeństwa, sprawowanego w zgiełku tętniącego życiem miasta, ale również formą publicznego wyznania wiary.

Uczestnikom polonijnej drogi krzyżowej towarzyszyli uliczni gapie, ciekawscy robiący zdjęcia z okien mijanych budynków oraz okoliczni mieszkańcy, którzy, na balkonach swoich domów, przynajmniej przez chwilę, wspólnie z wiernymi z Trójcowa modlili się w miejscach symbolicznych stacji.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama