W piątek we Wrocławiu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Grzegorza Schetyny, Franka-Waltera Steinmeiera i Laurenta Fabiusa. Rozmowy będą dotyczyć m.in. sytuacji na Ukrainie oraz w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
Jak poinformował w środę PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski spotkanie odbywa się z inicjatywy polskiego ministra.
"Głównym tematem spotkania będą kwestie związane z europejską polityką sąsiedztwa, zarówno w wymiarze południowym, jak i wschodnim. Omówione zostaną przygotowania do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Będzie dyskutowana kwestia kryzysu na Ukrainie oraz sytuacja w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w kontekście ostatnich ataków terrorystycznych" - zapowiedział rzecznik MSZ.
W trakcie spotkania planowane jest przyjęcie wspólnego komunikatu. Odbędzie się też wspólna konferencja prasowa z udziałem ministrów.
Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, choć obie strony zapewniają, że realizują ustalenia.
18 marca doszło do ataku terrorystów na Muzeum Bardo w Tunisie. Zginęło ponad 20 osób, wśród zabitych byli m.in. trzej turyści z Polski, a także obywatele Japonii, Francji, Włoch. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.
Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumas, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi. (PAP)
tgo/ eaw/
Reklama