Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, a także unijny koordynator ds. walki z terroryzmem Gilles de Kerchove odwiedzą we wtorek Tunezję, by wesprzeć ten kraj po zamachu terrorystycznym na Muzeum Narodowe Bardo w Tunisie.
Wizyta została zapowiedziana podczas ostatniego szczytu UE, który odbywał się zaraz po zamachu, który miał miejsce w stolicy Tunezji 18 marca. Zginęły w nim 23 osoby, w tym trzech Polaków.
"Wszyscy Europejczycy byli poruszeni atakiem, jaki miał miejsce w muzeum Bardo (...). UE jest bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowana, by wzmacniać swoją współpracę z Tunezją, aby pomóc jej stawić czoło zagrożeniu terrorystycznemu" - podkreślił Tusk w oświadczeniu wydanym przed wyjazdem do Tunezji.
Przewodniczący Rady Europejskiej oraz szefowa unijnej dyplomacji spotkają się na miejscu z prezydentem tego kraju Bedżim Kaidowem Essebsim, premierem Habibem Essidem oraz szefem Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Mohamedem Ennasirem. Reprezentanci unijnych instytucji odwiedzą też muzeum Bardo, aby uczcić pamięć ofiar zamachu.
"UE zamierza kontynuować wsparcie w budowaniu silnej tunezyjskiej demokracji, aby zapewnić bezpieczeństwo, rozwój gospodarczy i postęp dla wszystkich Tunezyjczyków" - podkreśliła Mogherini. Jak zaznaczyła, współpraca dotycząca bezpieczeństwa między Tunezją, a UE musi nabrać rozpędu.
Atak na jedną z największych atrakcji turystycznych w Tunisie był szokiem w Tunezji, cieszącej się opinią stabilnego kraju w regionie. Od arabskiej wiosny w 2011 r. Tunezja była modelem pokojowej transformacji demokratycznej. W niedzielę tysiące mieszkańców tego kraju wzięły udział w marszu przeciwko terroryzmowi.
Wizyta unijnych liderów w Tunezji wpisuje się w szersze działania na rzecz stabilizacji krajów południowego sąsiedztwa UE. Kraje południa Europy walczą z falą imigrantów, próbujących się dostać na kontynent z wybrzeży Afryki. Przed wizytą w Tunezji Tusk odwiedza w poniedziałek Maltę i Hiszpanię, gdzie rozmawia m.in. o tym jak zapobiegać i zwalczać nielegalną migrację.
Niestabilna sytuacja na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego stanowi poważne zagrożenie dla całej Europy. Podczas dwóch ostatnich szczytów UE w lutym i marcu przywódcy unijni zgodzili się wzmocnić walkę z terroryzmem, a także zwiększyć zaangażowanie na rzecz politycznego rozwiązania sytuacji w Libii.
Od 2011 roku kraj ten jest pogrążony w chaosie. Obecnie są tam dwa parlamenty i dwa rządy. Sytuacja w Libii jest przyczyną znacznego wzrostu nielegalnej imigracji do Europy, co szczególnie dotyka Włochy.
Unijny koordynator ds. walki z terroryzmem odwiedził Tunezję pod koniec lutego. Przedstawiciele instytucji unijnych pracują z tunezyjskimi władzami, aby zintensyfikować współpracę w walce przeciwko terroryzmowi. UE wspiera m.in. reformy sektora bezpieczeństwa w Tunezji.
Do zamachu w muzeum Bardo przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), kontrolujące znaczne obszary w Syrii i Iraku. Premier Tunezji Habib Essid poinformował w niedzielę, że siły specjalne zabiły co najmniej dziewięciu bojowników, w tym ważnego dowódcę islamistów, który miał pomóc zorganizować zamach w stolicy.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama