Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 11:37
Reklama KD Market

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rzesze wiernych przyglądały się scenom tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy...
Rzesze wiernych przyglądały się scenom tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni, które zainaugurowały w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).

Jezus, w którego postać wcielił się brat Terencjan z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego, nieopodal kaplicy św. Rafała na Dróżkach Męki Pańskiej wokół sanktuarium wsiadł na grzbiet osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia w kierunku bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską.

Synowi Bożemu towarzyszyli apostołowie. Ich role tradycyjnie przypadają przewodnikom kalwaryjskim. Przeszli szpalerem wśród tysięcy wiernych, którzy pozdrawiali Zbawiciela dzierżąc w rękach palmy.

Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. „Czy to dom boży, czy targowica? Ci, którzy z daleka tu przyszli chcą się modlić, a wy urządzacie tu jarmark? Wy? Kapłani? Pozwalacie na to?” – dobiegał ze sceny głos Chrystusa, który przewracał ustawione kramy.

Brat Terencjan powiedział PAP, że postać przez niego odgrywana jest dość statyczna. „To postać zdystansowana do tego, co się dzieje. Podkreśla to boskość Syna Bożego. Pienią się, pieklą wszyscy wkoło; arcykapłani, Żydzi, Rzymianie. Pan Jezus jest spokojny. Właściwie napełniona emocjami jest tylko Niedziela Palmowa. (…) Tam trzeba dać z siebie więcej. Jestem trochę cholerykiem, człowiekiem pełnym energii, więc wtedy mogę dać wyraz jakiejś prawdzie o sobie” – wyznał kleryk.

Przedstawienie scen wjazdu Jezusa do Jerozolimy i wypędzenia kupców ze świątyni stanowi prolog misterium pasyjnego, w którym rokrocznie uczestniczą setki tysięcy wiernych. Jego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni zobaczą Ostatnią Wieczerzę, zdradę Judasza i pojmanie Jezusa. W Wielki Czwartek uroczystości zainauguruje obmycie przez Chrystusa nóg apostołom. Później w procesji dróżkami kalwaryjskimi wierni podążą za nim i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Zbawiciela i przesłuchania przed Najwyższą Radą.

Kulminacja misterium nastąpi w Wielki Piątek. Aktorzy będą odgrywali sceny męki Jezusa. Wcześnie rano przejdzie procesja Drogi Krzyżowej. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy powstał klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. Po II wojnie światowej ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. (PAP)

 

Na zdj. obchody Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej fot. Jacek Bendrczyk/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama