Wiersze Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny. Jego utwory są doskonałą pomocą przy nauce deklamacji i dykcji, a także języka polskiego, jako drugiego języka. Przekonali się o tym zarówno uczestnicy, jak i nauczyciele i rodzice uczniów szkoły im. Fryderyka Chopina.
„Jan Brzechwa dzieciom”- pod takim tytułem 14 marca 2015 r. w Polskiej Szkole im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove odbył się finał konkursu recytatorskiego w klasach 0-4. W tym roku uczniowie zapoznali się z twórczością Jana Brzechwy. W wyniku eliminacji klasowych z udziałem wychowawców i rodziców do finału przystąpili najlepsi uczniowie.
Jako nauczyciele polskiej szkoły szukamy różnych sposobów, aby polskie słowa trafiały do najmłodszych w nieco odmienny sposób jak na co dzień. Uznaliśmy, że poezja Jana Brzechwy doskonale się do tego nadaje. Autor dla potrzeb poezji dziecięcej wykorzystał paradoks, przysłowie, wzbogacił język poprzez tworzenie zabawnych porzekadeł, zamiast morałów zaoferował humor.
Jako satyryk nie krytykował, ale bawił się z dzieckiem niby starszy kolega, choć nie zrezygnował przy tym, aby czegoś nauczyć - przykładem mogą być wiersze: ”Kłamczucha”, „Leń”, „Samochwała”- i te właśnie utwory cieszyły się największym powodzeniem w naszym konkursie. Brzechwa bawił dzieci grą słów i uśmiechem swojej poezji.
Finał był popisem dziecięcych talentów w recytacji. Pomysłów było tak dużo, że przekroczyły nasze oczekiwania. Komisja, składająca się z dyrekcji: Zofii Barczyk i Ewy Górskiej, Janiny Wołk i Wandy Antczak oraz z przedstawicieli Zarządu: prezes Agnieszki Beatty i Agnieszki Karp, miała wielki problem ze zróżnicowaniem miejsc - wszyscy prezentowali wysoki poziom. Oprócz pamięciowego opanowania tekstu, interpretacji utworu, dykcji - braliśmy również pod uwagę rekwizyty, stroje, pomysłowość - w zależności od treści utworu.
Było to wspaniałe, radosne wydarzenie w życiu szkoły. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i rodziców, że z pełnym zrozumieniem odczytali nasze intencje i pomogli włączyć swoje pociechy do tej językowej zabawy.
Janina Wołk
Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina
Reklama