Samolot Airbus A320 - jedna z najbardziej popularnych maszyn na świecie (ZOBACZ ZDJĘCIA)
- 03/24/2015 04:35 PM
Airbus A320, jaki rozbił się we wtorek we francuskich Alpach, to jeden z najczęściej wybieranych samolotów średniego zasięgu na świecie. Po niebie lata obecnie ponad 3,5 tys. takich maszyn; w ostatnich latach kilkanaście samolotów tego typu uległo katastrofom.
A320 to flagowy produkt europejskiego koncernu Airbus z siedzibą w Tuluzie, samolot średniego zasięgu najczęściej zamawiany przez linie lotnicze niemal całego świata. Według danych producenta na luty br. koncern dostarczył liniom lotniczym 3889 maszyn tego typu, a 3660 z nich jest obecnie w użyciu.
Pierwszy model A320 został zaprezentowany na początku lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas był to pierwszy samolot pasażerski wyposażony w cyfrowy układ sterowania lotem. Samolot ten, który jest bezpośrednią odpowiedzią europejskiego koncernu na amerykańskiego Boeinga 737, został oblatany na początku 1987 roku, a pierwszy lot komercyjny w barwach Air France odbył się pod koniec marca 1988 r.
W przeciągu ostatnich dwudziestu lat A320 przeszedł kilka znaczących modyfikacji technicznych i stał się modelem bazowym dla samolotów A318, A319 i A321. W sumie Airbus sprzedał 6452 maszyny z rodziny A320, z czego obecnie jest w użyciu 6191 takich samolotów. W 2010 roku Airbus rozpoczął prace nad modelem A320neo, który ma zastąpić zasłużony już model A320.
Samolot o maksymalnym zasięgu 4,9 tys. - 5,7 tys. kilometrów może pomieścić w zależności od wersji od 150 do 180 osób i uchodzi za jedną z wygodniejszych maszyn tego typu. A320 znajduje się we flocie zarówno największych linii lotniczych na świecie, jak Air France, American Airlines, British Airways czy Emirates, jak i tanich linii lotniczych, jak Germanwings czy WizzAir.
W historii lotnictwa pasażerskiego odnotowano 21 katastrof z udziałem samolotów A320 i 45 wypadków lotniczych.
Ostatnia katastrofa Airbusa A320 przed wtorkową tragedią samolotu Germanwings miała miejsce 28 grudnia 2014 roku. Lecący wówczas w gęstych chmurach burzowych Airbus A320-200 należący do linii AirAsia wpadł do Morza Jawajskiego. Z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru leciały 162 osoby, głównie obywatele Indonezji; wszyscy zginęli.
Do historii lotnictwa przeszło także awaryjne lądowanie A320 linii US Airways na nieoblodzonej rzece Hudson. Samolot w wyniku zderzenia z kluczem dzikich gęsi utracił moc w obu silnikach, co zmusiło pilota do podjęcia manewru awaryjnego lądowania na wodzie. Wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły wypadek, bez groźniejszych obrażeń.
Do katastrofy A320 doszło także w Polsce. 14 września 1993 roku samolot A320 linii Lufthansa rozbił się, lądując na warszawskim lotnisku Okęcie po nieskutecznym manewrze hamowania. W wyniku uderzenia skrzydłem w ziemię wybuchł pożar, który przeniknął do kabiny, zabijając jednego z pasażerów. Zginął również drugi pilot, a 51 osób zostało ciężko rannych. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama