Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 18:22
Reklama KD Market

Największe ataki terrorystyczne na turystów



W ataku na popularne wśród turystów muzeum Bardo w stolicy Tunezji, Tunisie, zginęło 20 obcokrajowców, w tym z Polski. Także w przeszłości turyści padali ofiarą zamachowców. Poniżej przedstawiamy zestawienie najkrwawszych ataków.

18 marca 2015 roku - w muzeum mozaik Bardo w tunezyjskiej stolicy Tunisie zginęło 20 zagranicznych turystów. Według najnowszych informacji polskiego MSZ zginęło dwóch obywateli Polski, dwóch zaginęło, a dziewięciu zostało rannych. Żadne ugrupowanie nie przyznało się do tej pory do przeprowadzenia tego ataku.

18 lipca 2012 roku - w czarnomorskim kurorcie Burgas w Bułgarii zamachowiec samobójca zdetonował bombę w pobliżu autobusu z izraelskimi turystami; zginęło sześciu Izraelczyków i bułgarski kierowca autobusu. Według bułgarskiego MSW istnieją wyraźne ślady, że za zamachem stoi Hezbollah.

28 kwietnia 2011 roku - w zamachu bombowym w centrum Marrakeszu w Maroku zginęło 17 osób, w tym ośmiu Francuzów.

26-29 listopada 2008 roku - ponad 160 osób, w tym wielu cudzoziemców, zginęło w serii ataków w Bombaju. Celem zamachowców padły dworzec kolejowy, centrum żydowskie, kawiarnia, a także popularne hotele. Indie obarczają Pakistan odpowiedzialnością za te akty terroru; oskarżane jest ekstremistyczne ugrupowanie terrorystyczne Lashkar-e-Taiba (LeT).

1 października 2005 roku - w serii zamachów bombowych na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie Bali zginęło 26 osób, w tym obywatele Australii i Japonii. Zamachów dokonano na kilka dni przed trzecią rocznicą zamachów terrorystycznych na Bali, w których śmierć poniosło ponad 200 osób.

23 lipca 2005 roku - w trzech zamachach bombowych w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, na południowym krańcu półwyspu Synaj, zginęło ponad 80 osób. Większość ofiar to Egipcjanie, ale wśród zabitych byli Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Czesi i inni turyści.

7 października 2004 roku - w serii ataków na hotel Hilton w Tabie i dwóch sąsiednich kurortach na granicy Egiptu z Izraelem, na półwyspie Synaj, zginęły 34 osoby, w tym turyści z Izraela i Włoch. Atak przypisano Al-Kaidzie.

16 maja 2003 roku - co najmniej 40 osób, w tym obywatele Francji, Hiszpanii i Włoch, zginęło w serii zamachów w Casablance w Maroku; jednym z celów była hiszpańska restauracja.

28 listopada 2002 roku - 15 osób zginęło w zamachu na prowadzony przez Izraelczyków hotel Paradise w Mombasie w Kenii.

12 października 2002 roku - w dwóch klubach nocnych w popularnym wśród turystów kurorcie Kuta na południu indonezyjskiej wyspy Bali zamachowcy z działającej w Azji Południowej organizacji Dżimah Islamija zdetonowali bomby. Wśród 202 ofiar śmiertelnych z ponad 20 krajów była polska dziennikarka Beata Pawlak.

11 kwietnia 2002 roku - cysterna z gazem eksplodowała w pobliżu starożytnej synagogi na tunezyjskiej wyspie Dżerba. Zginęło 21 osób, w tym 14 niemieckich turystów i dwóch Francuzów; do zamachu przyznała się Al-Kaida.

17 listopada 1997 roku - w zamachu przeprowadzonym przez fundamentalistów z organizacji Dżamaa al-Islamija w Luksorze w Egipcie, przed świątynią Hatszepsut, zginęło 57 zagranicznych turystów i kilku Egipcjan.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama