O tym, że można ciekawie i atrakcyjnie przygotować oraz przeprowadzić szkolną imprezę konkursową przekonali jej uczestników organizatorzy Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku, który pod tytułem “Mistrz Kopernik i jego dzieło” 28 lutego odbył się w polonijnej szkole sobotniej w Niles, której wybitny astronom od blisko 40 lat jest patronem.
Ciekawa scenografia nawiązująca do osiągnięć Kopernika, jak i wystawa nagrodzonych prac oraz dokumentująca jego życie wzbudzały duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i publiczności obserwującej zmagania siedmiu szkolnych drużyn licealistów uczestniczących w konkursie.
Wcześniej dzieci z klas od pierwszej do trzeciej nadsyłały prace plastyczne, do których inspiracją był wiersz Wandy Chotomskiej “Dzieci pana astronoma”. Uczniowie z klas od czwartej do szóstej mogli wykazać się literacko pisząc wiersz, natomiast młodzież z klasy siódmej i ósmej rywalizowała w kategorii projektów przestrzennych z tematyki astronomii.
Rywalizacja ekip szkolnych wymagała od uczestników dużej wiedzy o życiu i osiągnięciach bohatera konkursu, znajomości miejsc i pomników jemu poświęconych, itp. Każda z ekip musiała przejść przez osiem różnorodnych konkurencji, za które można było zdobyć od jednego do 16 punktów. Po blisko trzygodzinnej rywalizacji okazało się, że najlepiej poradziła sobie drużyna gospodarzy. Drugą lokatę wywalczyła drużyna szkoły im. Św. Trójcy. Na najniższym stopniu podium uplasowali się uczestnicy ze szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Moment wręczenia nagród w konkursie wiedzy poprzedziła ceremonia odebrania dyplomów i nagród w rozstrzygniętych wcześniej kategoriach konkursowych. Wśród dzieci, które nadesłały prace plastyczne najlepiej została oceniona Marika Chasak ze szkoły im. Mikołaja Kopernika. Na drugim miejscu uplasowała się Olivia Fergemann ze szkoły im. Św. Trójcy, a na trzecim Marcelina Prokop ze szkoły im. Jana III Sobieskiego.
Wśród uczniów piszących wiersze najlepiej został oceniony utwór Patryka Dobryka ze szkoły im. św. Błażeja. Jury przyznało dwa drugie miejsca. Otrzymały je Alicja Zachora ze szkoły im. M.M. Kolbego oraz Julia Maciuszek reprezentująca szkołę gospodarza imprezy. Trzecią nagrodę zdobył Krzysztof Matula ze szkoły im. Faustyny Kowalskiej.
Najwyższe noty jurorów za projekt przestrzenny dostała Jacqueline Polakowska ze szkoły im. Stefana kard. Wyszyńskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Natasza Lipska ze szkoły im. św. Jana Pawła II, a na trzecim Weronika Pięta ze szkoły im. Króla Kazimierza Wielkiego.
Dyplomami uczestnictwa nagrodzono wszystkich uczestników międzyszkolnej rywalizacji, którzy reprezentowali 19 polonijnych placówek. Gratulacje nagrodzonym złożyła prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch.
Publiczność miała okazję obejrzeć bardzo ciekawy program artystyczny „Kopernik wita”. Spektakl przygotowany przez prowadzącą konkurs Helenę Sołtys przypomniał najważniejsze dokonania polskiego astronoma.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama