Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago nosi zaszczytne imię 7 Eskadry Kościuszkowskiej, walczącej o polską sprawę w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.
W eskadrze służyło 21 Amerykanów i kilku polskich pilotów, m.in. Ludwik Idzikowski, Ludomił Rayski, Stefan Stec (twórca znaku polskiego lotnictwa wojskowego – biało-czerwonej szachownicy) i Teofil Dziama. W czasie wojny polsko-bolszewickiej piloci eskadry wykonywali loty rozpoznawcze i szturmowe. Za swe zasługi lotnicy zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami Orderu Virtutti Militari i Krzyżami Walecznych, które otrzymali z rąk samego marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tradycja 7 Eskadry Kościuszkowskiej była kontynuowana przez słynny Dywizjon Myśliwski 303 im. Tadeusza Kościuszki walczący w bitwie o Anglię. Postawa bezinteresowności, odwagi oraz poświęcenia amerykańskich i polskich lotników 7 Eskadry Kościuszkowskiej jest wzorem dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Program nauczania
Szkoła realizuje program nauczania uwzględniający podstawę programową kształcenia ogólnego oraz uzupełniający plan nauczania szkoły amerykańskiej. Obejmuje on następujące przedmioty: język polski, wiedzę o Polsce oraz religię, jako przedmiot nadobowiązkowy. Zajęcia edukacyjne odbywają się w soboty w godz. od 8.00 do 15:00. Do szkoły przyjmowane są dzieci obywateli polskich, czasowo przebywających za granicą. Szkoła może także przyjmować dzieci obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą oraz dzieci osób pochodzenia polskiego, jeżeli posiada wolne miejsca.
Na początku grudnia przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) – organu nadrzędnego naszej placówki, przebywali w naszej szkole z kontrolną wizytacją. Z przyjemnością wysłuchaliśmy miłych słów kierownych pod adresem nauczycieli oraz naszych uczniów. Zostaliśmy wyróżnieni na tle innych placówek SPK, jako jedna z najlepiej wyposażonach szkół na świecie. Jesteśmy dumni z naszej kadry oraz naszych uczniów, którzy prezentują się doskonale nie tylko w czasie kontroli, ale również w każdą sobotę. Są wśród nich laureaci licznych konkursów międzyszkolnych, a nawet ogólnopolskich. Cieszymy się, że możemy pracować w tak dobrym zespole, z tak wspaniałymi młodymi ludźmi, ponieważ ich sukcesy, to również nasze sukcesy.
Nauka poprzez zabawę
Uczniowie lubią uczyć się poprzez konkursy, zabawy i występy. 14 lutego zakończył się drugi etap wewnątrzszkolnego konkursu na wzorową obecność. 45 uczniów, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole, zostało nagrodzonych smakowitą pizzą i atrakcyjnymi gadżetami. Konkurs trwa i na koniec roku na finalistów czekają nagrody-niespodzianki.
Ponad 20-osobowa grupa dzieci, wyróżniających się zdolnościami matematycznymi, przygotowuje się do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie „Kangur”, który odbędzie się w marcu w siedzibie naszej szkoły.
Młodzież gimnazjalna angażuje się w zbiórkę funduszy przeznaczonych na realizację projektu „Pamiętnik SPK 2014/2015”, sprzedając w szkole „Dziennik Związkowy”.
W odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży SPK, pragniemy poszerzyć zakres zajęć nadobowiazkowych o kółko teatralne, lekcje muzyki, śpiewu, tańca, zajęcia plastyczne i klub szachowy.
Nową tradycją naszej szkoły stają się regularne wizyty w programie Krzysztofa Arsenowicza „Dzieci mówią”, w telewizji „Polvision”. Podczas ostatniego spotkania opowiedzieliśmy o Eskadrze Kościuszkowców, których zaszczytne imię nosi SPK w Chicago.
Trwa nabór do klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.spkchicago.com. Rok szkolny 2015-2016 rozpoczniemy w nowej lokalizacji, w William Howard Taft High School.
Renata Janeczek, Ewa Krason
SPK Chicago