niedziela, 29 września 2024 02:35

Ekstraklasa piłkarska - Sensacyjna porażka Legii z Jagiellonią

Prowadząca w tabeli piłkarskiej ekstraklasy Legia Warszawa uległa na własnym boisku Jagiellonii Białystok 1:3. Mistrz Polski ma już tylko dwa punkty przewagi nad wiceliderem Śląskiem Wrocław, który w drugim niedzielnym meczu zremisował z Cracovią 1:1.

Broniący tytułu legioniści nie najlepiej rozpoczęli zmagania ligowe po przerwie zimowej. W Warszawie bramki dla gości zdobyli Maciej Gajos (dwie) i Patryk Tuszyński, a dla gospodarzy - Portugalczyk Helio Pinto. Gajos skompletowałby hat-trick, gdyby w 26. minucie wykorzystał rzut karny.

Spotkanie ostatecznie odbyło się z udziałem kibiców Jagiellonii, choć wcześniej Ekstraklasa SA wnioskowała do wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego o zamknięcie trybuny gości. Można się jednak spodziewać jakiejś kary dla klubu, ponieważ w trakcie spotkania zostały odpalone race świetlne.

Legia zagrała w częściowo rezerwowym składzie. Norweski szkoleniowiec Henning Berg prawdopodobnie chciał oszczędzać siły najlepszych piłkarzy na czwartkowe spotkanie 1/16 finału Ligi Europejskiej z Ajaxem Amsterdam.

Porażki lidera nie wykorzystał Śląsk Wrocław, który podzielił się punktami z broniącą się przed spadkiem Cracovią. Goście objęli prowadzenie w 51. minucie, po ogromnym zamieszaniu w polu karnym. Piłka trafiła do Słowaka Petera Grajciara, który umieścił ją w siatce.

Jednak ambitna postawa gospodarzy pozwoliła im wyrównać w 88. minucie. Po zagraniu z prawej strony rezerwowego Mateusza Wdowiaka akcję wykończył Marcin Budziński.

Kilkanaście sekund po pierwszym gwizdku sędziego mecz został przerwany, gdyż na murawę poleciała z trybun serpentyny. Przerwa na ich sprzątnięcie trwała ok. dwóch minut.

W sobotę piłkarze Pogoni zremisowali w Szczecinie z Lechem Poznań 1:1. Trzeci w tabeli "Kolejorz" uratował punkt dopiero w ostatnich sekundach. Gospodarze już od trzeciej minuty prowadzili po golu strzałem głową wracającego po kontuzji Marcina Robaka. Doświadczony napastnik, król strzelców poprzedniego sezonu, potrafi strzelać bramki Lechowi. Prawie rok temu - dokładnie 21 lutego - zdobył ich aż pięć, a Pogoń wygrała wówczas z drużyną z Poznania 5:1.

Tym razem gol Robaka nie zapewnił "Portowcom" trzech punktów, ponieważ w doliczonym czasie wyrównał fiński obrońca Paulus Arajuuri. Dość niepewnie interweniował w tej sytuacji bramkarz gospodarzy Radosław Janukiewicz.

Lech zmniejszył do pięciu punktów stratę do prowadzącej Legii, a do wicelidera Śląska Wrocław traci trzy.

Przedostatni w tabeli Ruch Chorzów wygrał w derbach z Piastem Gliwice 2:0, a gole - w ciągu zaledwie siedmiu minut - strzelili Grzegorz Kuświk (dziewiąta bramka w sezonie) i Jakub Kowalski.

Trafienie sprowadzonego zimą z Legii Warszawa Arkadiusza Piecha nie pomogło beniaminkowi z Bełchatowa. Piłkarze PGE GKS ulegli u siebie Podbeskidziu Bielsko-Biała 1:2. Oba gole dla "Górali", w tym jeden z rzutu karnego, strzelił w pierwszej połowie doświadczony pomocnik Maciej Iwański.

Dwa spotkania odbyły się w piątek. W ciekawie zapowiadającym się meczu w Gdańsku Lechia pokonała Wisłę Kraków 1:0. W trakcie zimowej przerwy klub z Trójmiasta wzmocnili m.in. reprezentanci Polski Sebastian Mila, Jakub Wawrzyniak i Grzegorz Wojtkowiak, ale na razie w głównej roli wystąpił Piotr Grzelczak. Wychowanek Widzewa Łódź zapewnił Lechii zwycięstwo, strzelając gola w 54. minucie. Asystę zaliczył Wojtkowiak.

Z kolei w niedzielę pojawiła się informacja o możliwym wzmocnieniu "Białej Gwiazdy". Jej szeregi ma zasilić Urugwajczyk Jean Barrientos. Jak poinformowano na oficjalnej stronie krakowskiego klubu, piłkarz dotarł do stolicy Małopolski. 24-letni pomocnik jest wychowankiem Racing Club de Montevideo, a ostatnio grał w Vitorii Guimares.

W innym piątkowym meczu Zawisza bezbramkowo zremisował u siebie z Górnikiem Łęczna. Zimą w Bydgoszczy doszło do rewolucji kadrowej - z zespołem pożegnało się kilkunastu piłkarzy, w ich miejsce zatrudniono podobnie liczną grupę. Na razie jednak sytuacja zespołu w tabeli wciąż jest bardzo zła, Zawisza ma tylko dziesięć punktów i tyle samo traci do piętnastego Ruchu.

Pierwszą tegoroczną kolejkę zakończy poniedziałkowe spotkanie Górnik Zabrze - Korona Kielce.