Według National Cancer Institute, Amerykanie konsumują każdego dnia średnio około 22 łyżeczki cukru, który w różnych postaciach jest dodawany do wielu produktów.
Przekracza to zdecydowanie limit cukru rekomendowany przez American Heart Association (AHA), który w przypadku kobiet wynosi 6 łyżeczek, mężczyzn - 9 łyżeczek. Nadmiar cukru wywołuje zmiany nastroju, prowadzi do stanów zapalnych stawów i próchnicy zębów. AHA twierdzi, że dodatek cukru w produktach jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu trójglicerydów.
By zdać sobie sprawę z ilości konsumowanego cukru należy zacząć czytać informacje na etykietach i minimalizować spożycie tych produktów, w których cukier jest jednym z głównych składników. Obecność cukru sygnalizują słowa takie, jak: dextrose, glucose, sucrose, fruit-juice concentrate, malt syrup, maltose, molasses, beet sugar, high-fructose corn syrup i evaporated cane juice (celowo podajemy nazwy angielskie, by łatwiej było wyłapać wrogie naszemu zdrowiu składniki).
Należy zdać sobie sprawę również z tego, że ostatnie badania sugerują, że sztuczne słodziki wcale nie są zdrowsze od zwykłego cukru. Trzeba także być świadomym, że produkty, które na pozór wydają się zdrowe, w rzeczywistości często zawierają nadmiar cukru. Są to m.in.:
- produkty gotowe i pakowane. Jogurty smakowe, płatki śniadaniowe (w tym i owsianka o różnych smakach), mrożone gofry i wszelkie konserwy. Wiele płatków śniadaniowych, uważanych za niesłodkie (w tym płatki kukurydziane), również zawierają znaczące ilości dodatku cukru
- napoje: soki, drinki sportowe, alkohol i napoje kawowe
- przyprawy: gotowe sosy do sałatek, sosy barbeque, keczup, dżemy i galaretki
Dorota Feluś
fot.Hebi65/pixabay.com