Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 10:32
Reklama KD Market

Premier Kopacz spotkała się z szefem KNF

Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek z szefem Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem - podało CIR. Tematem rozmowy była sytuacja polskich kredytobiorców w związku ze zmianami stóp procentowych franka szwajcarskiego.

Doradca szefowej rządu Sławomir Nitras mówił we wtorek w radiowej Trójce, że tematem spotkania będzie m.in. wypełnianie przez banki rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej. Jak ocenił, w kwestii kredytów we frankach potrzebna jest aktywność rządu.

"Doprowadziliśmy już do tego, że stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej jest bardzo ostre i stanowcze wobec banków" - podkreślił Nitras.

W miniony wtorek szefowa rządu zwróciła się do szefów Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie, czy działania banków nie naruszają prawnie chronionych interesów kredytobiorców-konsumentów.

Po spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej - w którym wzięli udział minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz przedstawiciele banków, które mają w portfelu liczne kredyty walutowe - bankowcy zadeklarowali, że będą uwzględniać ujemny LIBOR dla franka, a część z nich zapowiedziała, że obniży też spready walutowe.

Z kolei UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowań wyjaśniających w sprawie praktyk banków dot. umów o kredyt hipoteczny we frankach, a KNF analizuje wybrane umowy pod kątem nieprawidłowości.

Swój pomysł na pomoc zadłużonym we frankach przedstawił w zeszłą środę szef KNF Andrzej Jakubiak. Chodziłoby o to - mówił - że osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby mieć prawo do przewalutowania go na złote nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale powinna wtedy pokryć różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniosłaby, gdyby od początku był to kredyt w złotówkach.

Problemem dłużników, którzy wzięli kredyty we frankach, stał się znaczny wzrost kursu tej waluty wobec złotego, jaki nastąpił w połowie stycznia, gdy szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił nieoczekiwanie, że przestaje bronić swojej waluty. Jeszcze tego samego dnia kurs CHF przekroczył 5 złotych, osiągając najwyższy kurs w historii. Obecnie kurs nieco się ustabilizował i oscyluje wokół 4,10 zł. Dla kilkuset tysięcy osób z kredytem hipotecznym nominowanym we frankach oznacza to wzrost rat i kosztu kredytu.

W poniedziałek w sprawie pomocy dla frankowiczów prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem NBP Markiem Belką. (PAP)

fot.Roman Pilipey/EPA


Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama