Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 18:31
Reklama KD Market
Reklama

Łódzkie Muzeum Książki Artystycznej wyróżnione w Nowym Jorku

Amerykańskie Stowarzyszenie Historii Druku (American Printing History Association, APHA) uhonorowało łódzkie Muzeum Książki Artystycznej...

Amerykańskie Stowarzyszenie Historii Druku (American Printing History Association, APHA) uhonorowało łódzkie Muzeum Książki Artystycznej nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie drukarstwa podczas uroczystości w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej.


"Nasza komisja obserwuje, co robią ludzie na świecie w dłuższym przedziale czasu, aby pielęgnować tradycję technik drukarskich i wybrała właśnie polskie muzeum. Znacząca jest też różnorodność obecnych dokonań muzeum, co pozwala mu tworzyć nowe książki, prawdziwe dzieła sztuki" – powiedział PAP prezes APHA Bob McCamant, który wręczał wyróżnienia.

Muzeum specjalizuje się w działalności związanej z książką artystyczną oraz ideą "korespondencji sztuk". Posiada kolekcje książek artystycznych, m.in. "Polska książka artystyczna z przełomu XX/XXI wieku", a także sprzęt typograficzny w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa.

Nie zaniedbując działalności wydawniczej, placówka organizuje też praktyki, warsztaty i konsultacje dla studentów.

W trakcie uroczystości w głównym gmachu nowojorskiej Biblioteki Publicznej na Manhattanie przewodniczący komisji APHA przyznającej nagrody Michael Thompson wskazał także na postawę twórców placówki w czasach komunizmu, kiedy musieli prowadzić działalność wydawniczą we wrogim dla niecenzurowanego słowa otoczeniu.

Założone w 1993 r. muzeum wzięło swój początek od działającej od 1980 r. niewielkiej oficyny wydawniczej Correspondance des Arts, która później przekształciła się w fundację o tej samej nazwie. Założyciele wydawnictwa, a następnie twórcy muzeum - Janusz i Jadwiga Tryzno - byli aktywnie zaangażowani w niezależną działalność drukarską podziemnej "Solidarności".

Muzeum "przywróciło i zachowało zabytkowy sprzęt drukarski, kultywowało sztukę drukowania i popularyzowało ją wśród społeczeństwa" – mówił Thompson.

Dla Jadwigi Tryzno, odbierającej nagrodę w imieniu łódzkiej placówki, wyróżnienie stanowiło dużą niespodziankę. Tym bardziej - zaznaczyła w rozmowie z PAP - że przez wiele lat działalność muzeum wydawała się niszowa, niemal niedostrzegalna.

"Odkrycie nas w Ameryce to nie tylko dobra wiadomość pokazująca publiczności, że istnieje sztuka książki, tradycja gutenbergowska w technice. Jest to także dla nas szansa na obronę muzeum, bo przez trzy dekady walczymy o jego istnienie w zabytkowej, pofabrycznej części Łodzi, Księżym Młynie, w willi Henryka Grohmana, która jest dla nas idealnym miejscem i nie chcemy jej stracić" – dodała.

Współzałożycielka muzeum za największy powód do dumy uznała uratowanie warszawskiej odlewni czcionek, w tym sprzętu, matryc nie tylko polskich krojów czcionek, lecz także hebrajskich, cyrylicy czy armeńskich. Nie poszły na złom i stanowią - podkreśliła - ogromnie cenny materiał dla przyszłych pokoleń.

Powstałe w roku 1974 Amerykańskie Stowarzyszenie Historii Druku promuje badania historii drukarstwa i łączących się z nim dziedzin, np. kaligrafii, typografii, produkcji papieru i introligatorstwa. Służą temu różnorodne programy, konferencje, wykłady i stypendia. APHA wydaje też magazyn "Printing History" oraz inne publikacje.

Co roku stowarzyszenie przyznaje nagrody za indywidualne zasługi "w badaniach, utrwalaniu, przechowywaniu i rozpowszechnianiu historii druku w dowolnej dyscyplinie szczegółowej lub za całokształt działalności". Od roku 1985 roku wyróżnia także instytucje.

Muzeum Książki Artystycznej jest czwartą europejską placówką uhonorowaną przez APHA. Nagrodę indywidualną zdobył w tym roku Paul Gehl, który pracuje jako kustosz Foundation on the History of Printing biblioteki Newberry w Chicago.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdj.: ze zbiorów Muzeum Ksiązki Artystycznej fot.http://www.book.art.pl

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama