Im mniej zarabiasz, tym większe płacisz podatki – wynika z analizy Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP), w której oceniano obciążenia podatkowe na poziomie stanów i samorządów.
Analiza wykazała, że rodziny o niskich i średnich dochodach płacą wszędzie w kraju większe stanowe i lokalne podatki niż bogaci. Co więcej, okazało się, że nawet podatki od nieruchomości, które stanowią znaczną część dochodów samorządów, uderzają w rodziny robotnicze i przedstawicieli klasy średniej bardziej niż w osoby zamożne.
Autorzy raportu szacują, że w 2015 r. 20 proc. najbiedniejszych (znajdujących się w najniższym kwintylu rozkładu dochodów) oraz 20 proc. tych znajdujących się pośrodku (w trzecim kwintylu) będzie płacić na poczet stanowych i lokalnych podatków odpowiednio ok. 10,9 oraz 9,4 proc. swoich dochodów, podczas gdy 1 proc. najbogatszych średnio – 5,4 procent.
Najgorzej jest w stanie Waszyngton, gdzie najmniej zamożni wydają na podatki 16,8 proc. swoich dochodów, czyli siedem razy więcej niż 1 proc. najbogatszych płacących 2,4 procent. Jednak w dziesiątce najgorszych pod tym względem stanów znalazły się też: Floryda, Teksas, Dakota Południowa, Illinois, Pensylwania, Tennessee, Arizona, Kansas i Indiana.
W Illinois 20 proc. najbiedniejszych – zarabiających mniej niż 19 tys. dol. rocznie – płaci 13,2 proc. w lokalnych i stanowych podatkach, podczas gdy 1 proc. najbardziej zamożnych – o dochodach powyżej 498 tys. dol. – tylko 4,6 procent.
Niesprawiedliwość podatkową i obowiązujące podatki regresywne można tłumaczyć m.in. faktem, że wiele stanów polega w znacznej mierze na dochodach z podatku obrotowego (sales tax), a nie podatkach dochodowych.
Najlepsza w kraju, choć wciąż niekorzystna, sytuacja panuje w Kalifornii, Delaware, Dystrykcie Kolumbii, Minnesocie, Montanie, Oregonie i stanie Vermont. Te stany w większej mierze uwzględniają w swoich dochodach podatek dochodowy, a w mniejszej obrotowy lub oferują wysokie ulgi w podatku dochodowym.
Dokładne dane można znaleźć na interaktywnej mapie na stronie http://www.itep.org/whopays/
(as)
fot.401(K) 2012/Flickr
Reklama