Nowy rok 2015 jest rokiem jubileuszowym dla biblioteki muzealnej, jak też dla samego MPA. Ma to odzwierciedlenie w niezwykle bogatym grafiku wydarzeń kulturalnych i artystycznych, do uczestnictwa w których serdecznie Państwa zapraszamy.
Zaśpiewajmy wspólnie
W niedzielę 18 stycznia o godzinie 16.00 zapraszamy Państwa na „Dwujęzyczny wieczór kolęd MPA-AMOPOD”.
Zgodnie z polską tradycją kolędowanie rozpoczyna się w Wigilię, ale trwa przez cały styczeń. Grupa Amerykanów o polskich korzeniach AMOPOD (Americans of Polish Descent, Inc.) organizuje tę imprezę cyklicznie już od 24 lat w różnych miejscach w Chicago, tym razem – w Muzeum Polskim. Spotkamy się w Wielkiej Sali, w otoczeniu kolekcji tradycyjnych szopek krakowskich i udekorowanych świątecznie choinek. Rozpoczniemy degustacją koktajli, po której każdy otrzyma mały śpiewnik, zgromadzimy się wokół fortepianu i zaśpiewamy piękne tradycyjne polskie kolędy, jak również amerykańskie piosenki świąteczne typu „Jingle Bells”. Jest to świetna okazja do zaproszenia międzynarodowej grupy przyjaciół, zapoznania ich z Muzeum Polskim, z naszymi tradycjami i kuchnią. W trakcie wieczoru w formie bufetu podane zostaną gorące polskie potrawy.
Wieczór kolęd jest imprezą zasilającą fundusz przyszłych programów dla młodych w MPA, regularna cena wstępu to 35 dol.; studenci – 10 dol. i dzieci pod opieką dorosłych w wieku 6 lat i powyżej – 10 dol., dzieci poniżej 5 roku życia – wstęp bezpłatny. Opłaty pokryją koszty związane z przygotowaniem wydarzenia. Bilety będą dostępne w dniu imprezy w muzeum.
Porozmawiajmy o książkach
We wtorek 20 stycznia o godzinie 18.00 Biblioteka MPA i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich (Polish American Librarians Association, PALA) zapraszają serdecznie na spotkanie Polskiego Klubu Książki „Trzeci Wtorek”.
Przedmiotem dyskusji będzie publikacja „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Kot. Aby się zarejestrować, należy napisać na adres: [email protected]. Książki dostępne są w bibliotekach na terenie Chicago oraz w BMPA.
Posłuchajmy muzyki
W sobotę 31 stycznia o godzinie 17.30 zapraszamy Państwa na recital fortepianowy Michała Korzistki. W ten sposób wspomożemy fundusz konserwacji starych druków.
Program koncertu obejmie utwory Fryderyka Chopina i Jarosława Gołembiowskiego w wykonaniu pianisty Michała Korzistki, któremu towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie: Miguel Garcia-Bender – skrzypce, Agnieszka Likos – skrzypce, Davis Perez – altówka, Patrycja Likos – wiolonczela.
Wstęp na recital – sugerowana donacja: 20 dol. (by po raz kolejny zadośćuczynić życzeniu pianisty, dochód z koncertu przeznaczony jest na konserwację starych druków Biblioteki MPA).
Od kilku lat Biblioteka MPA realizuje projekt konserwacji starych druków. Dzięki donacjom przyjaciół Biblioteki MPA i grantowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 2012 roku po dzień dzisiejszy odnowiono 40 najstarszych książek z XVI, XVII i XVIII wieku, przy czym średni koszt konserwacji jednego woluminu wynosi około 500 dolarów. Program „Rare Book Conservation Project” obejmuje około 300 starych druków z kolekcji Biblioteki MPA. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tak pokaźnej liczby cymeliów przed nadchodzącym jubileuszem stulecia Biblioteki MPA.
Podziękujmy zasłużonym
W niedzielę 1 lutego o godzinie 14.00 zapraszamy na benefis Marii Cieśli, prezesa i wolontariuszki MPA, podczas którego uhonorujemy jej nieocenioną pracę na rzecz muzeum.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 26 stycznia, dzwoniąc pod numer (773) 384-3352, wew. 2111, lub pisząc na adres: [email protected]. Wstęp: wolne datki na rzecz muzeum będą mile widziane.
Nie zapomnijmy o naszej historii
W niedzielę 8 lutego o godzinie 14.00 zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej”.
Wystawa została przygotowana przez łódzkie Stowarzyszenie ,,Rodzina Katyńska” i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Składa się z 32 paneli przedstawiających historię zbrodni katyńskiej w odniesieniu do II wojny światowej, masowe egzekucje i ich utajnienie oraz akcje poszukiwania prawdy i współczesne zdjęcia cmentarzy. Wstęp na uroczyste otwarcie: wolne datki na rzecz muzeum będą mile widziane.
Wystawa potrwa do 11 marca. Rezerwacja dla wycieczek szkolnych (1-773-384-3352 wew. 2112).
Przypominamy adres Muzeum:
Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago, IL 60642
Serdecznie zapraszamy!
Opracowała Julita Siegel
Zdjęcia: Julita Siegel, prof. J. Twomey, Iwona Bożek
Reklama