Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 10:11
Reklama KD Market

USA zwiększą dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego dla Ukrainy

USA mają zamiar zwiększyć dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego dla Ukrainy, dostarczą m.in. pojazdy typu Humvee; Waszyngton nie podjął jednak decyzji o zaopatrzeniu Kijowa w broń - poinformowały w czwartek amerykańskie źródła rządowe.
Oczekuje się, że zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłosi wiceprezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Kijowie, która rozpoczęła się w czwartek.

Prócz pojazdów terenowych Pentagon ma dostarczyć Ukrainie m.in. radarowe systemy obrony przeciwmoździerzowej. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wartość sprzętu wojskowego przekazanego temu krajowi.

Rozmówcy Reutera, którzy nalegali na zachowanie anonimowości, powiedzieli, że zwiększone amerykańskie wsparcie dla Ukrainy ma wspomóc tamtejsze siły zbrojne, ale nie powinno radykalnie zmienić przebiegu konfliktu.

Wcześniej w czwartek rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz oświadczył, że USA naruszyłyby porozumienia międzynarodowe i zdestabilizowały sytuację, gdyby dostarczyły broń siłom ukraińskim walczącym z separatystami na wschodzie Ukrainy.

We wrześniu Stany Zjednoczone obiecały Ukrainie pomoc wartości 53 mln dolarów na walkę ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju i na cele humanitarne.

Waszyngton zadeklarował wówczas pomoc obejmującą dostawy sprzętu inżynieryjnego, pojazdów patrolowych, transporterów, małych jednostek morskich, a także sprzętu do wykrywania materiałów wybuchowych, kamizelek kuloodpornych, sprzętu do usuwania min i pakietów pierwszej pomocy.

Zwiększenie tej pomocy, które ma zapowiedzieć Biden, to wciąż mniejsze wsparcie niż to, o które prosił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, gdy we wrześniu złożył wizytę w Waszyngtonie - przypomina Reuters.

Kijów prosił wtedy o dostawy broni; część amerykańskich Kongresmenów apelowała ostatnio, by spełnić prośby Poroszenki. Jednak Biały Dom nie podjął takiej decyzji, tłumacząc, że Ukraina ma wystarczające ilości broni ofensywnej, a ponadto nadal należy szukać dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Jednak pomoc polegająca na dostawach broni wciąż "pozostaje możliwą opcją. To decyzja, którą rozważamy" - powiedział w środę podczas przesłuchania w Senacie zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Tony Blinken. (PAP)

fot.Dmitriy Lipavskiy/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama