Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 16:38
Reklama KD Market

W PE wniosek o wotum nieufności wobec nowej Komisji Europejskiej

Grupa eurosceptyków w Parlamencie Europejskim poinformowała we wtorek, że złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera w związku z aferą wokół luksemburskich praktyk podatkowych.
Pod wnioskiem podpisało się 76 eurodeputowanych, w tym 44 z frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej(EFDD), której liderami są Brytyjczyk Nigel Farage z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP)i David Borelli z włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, oraz 32 posłów niezrzeszonych.

"Skandal LuxLeaks pokazuje, że przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker w trakcie swojej kariery politycznej zawsze starał się wzbogacić swój kraj za plecami swoich europejskich partnerów i wbrew Unii i duchowi wspólnotowemu, którego ma reprezentować" - oświadczył włoski europoseł Marco Zanni, cytowany w komunikacie frakcji. "Z tego powodu Ruch Pięciu Gwiazd zdecydował się sięgnąć po najmocniejsze narzędzie demokratycznej kontroli, jakie jest do dyspozycji Parlamentu: wniosek o wotum nieufności i wezwanie Komisji do rezygnacji" - dodał.

Brytyjczyk Steven Woolfe z partii UKIP podkreślił, że głosowanie nad wnioskiem będzie sprawdzianem dla eurodeputowanych, którzy mogą pokazać swoim wyborcom, co myślą o działaniach Junckera.

Afera LuxLeaks to ujawnione niedawno wyniki międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, które pokazało, że w latach 2002-2010, gdy Juncker był premierem Luksemburga, ponad 300 koncernów zawało z władzami tego kraju tajne umowy, dzięki czemu firmy te płaciły bardzo niskie podatki. Inne kraje UE, gdzie koncerny te osiągały zyski, traciły miliardy euro z powodu niezapłaconych podatków.

Wniosek grupy EFDD został już złożony u szefa europarlamentu Martina Schulza. W czwartek władze PE zdecydują, kiedy odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Także frakcja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej informowała, że zbiera podpisy pod swoim wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji Junckera.

Żaden z tych wniosków skrajnych grup w PE nie ma jednak szans powodzenia. Największa frakcja, Europejska Partia Ludowa, z której wywodzi się Juncker, już oświadczyła, że takie inicjatywy osłabiają nie tylko samą Komisję, ale całą UE.

Zgodnie z unijnym traktatem, jeśli wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej uzyska poparcie większości dwóch trzecich europosłów uczestniczących w głosowaniu i stanowiącej jednocześnie większość wszystkich członków PE, to Komisja Europejska musi ustąpić.

W związku z aferą LuxLeaks frakcja Zielonych w PE złożyła z kolei wniosek o powołanie komisji śledczej, która zbadałaby praktyki Luksemburga i innych krajów UE ułatwiające koncernom uchylanie się i unikanie płacenia podatków.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

fot.Patrick Seeger/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama