"Środki te zasilą pięć projektów z różnych dziedzin: od prowadzonego na dużą skalę badania klinicznego potencjalnej szczepionki po badania istniejących i nowych związków pod kątem ich skuteczności w leczeniu eboli" - czytamy w komunikacie KE.
Napisano, że fundusze z unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" będą udostępniane w ramach przyśpieszonej procedury, aby umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie prac.
Komisja współpracuje również z branżą w sprawie dalszych prac rozwojowych nad szczepionkami, lekami i diagnostyką dla gorączki ebola i innych chorób krwotocznych w ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych.
"W walce z ebolą prowadzimy wyścig z czasem, musimy jednocześnie podejmować działania w odpowiedzi na obecną nadzwyczajną sytuację oraz przygotowywać środki długofalowe. Dlatego cieszy mnie, że mogę zapowiedzieć przekazanie dodatkowego finansowania w wysokości 24,4 mln euro, które przyspieszy najbardziej obiecujące prace badawcze nad opracowaniem szczepionek i metod leczenia" - powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Zdaniem unijnej komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn konieczne jest zintensyfikowanie badań naukowych nad ebolą. "Aby podjąć walkę z tą śmiertelną chorobą, projekty w tej dziedzinie pozyskują najlepszych pracowników naukowych i wsparcie branży" - powiedziała komisarz cytowana w komunikacie.
Jak napisano w komunikacie, finansowanie będzie udostępniane na podstawie wniosków otrzymanych od zespołów badawczych z całej UE i z wielu państw trzecich, które zostały ocenione przez grupę niezależnych ekspertów.
Od wybuchu epidemii Komisja Europejska przeznaczyła na pomoc humanitarną około 180 mln euro.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę wieczorem w Genewie, że liczba ofiar śmiertelnych obecnej epidemii eboli w Afryce Zachodniej wzrosła do 4877; 9936 osób jest zarażonych. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba zarażonych jest znacznie wyższa, bo w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią gorączki krwotocznej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - brakuje personelu do opieki nad chorymi.
Według najnowszego bilansu WHO najwięcej ofiar eboli jest w Liberii, gdzie do tej pory wirus spowodował śmierć 2705 osób.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.
Z Brukseli Aneta Oksiuta (PAP)
fot.Mathilde Missioneiro/WHO/Handout/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.