Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 02:23
Reklama KD Market
Reklama

Papież przeciwko karze śmierci i dożywociu - jej "ukrytej formie"

Papież Franciszek zaapelował w czwartek o zniesienie kary śmierci na świecie. Podczas spotkania z delegacją międzynarodowego stowarzyszenia prawa karnego mówił, że dożywocie to „zakamuflowana kara śmierci”, a najwyższy więzienny rygor można uznać za "tortury".

W przemówieniu papież skierował apel o poprawę warunków w więzieniach, w poszanowaniu - jak dodał - „ludzkiej godności”. Podkreślił, że niekiedy torturą staje się osadzenie w więzieniu o najwyższym rygorze, gdzie skazani nie mają żadnych możliwości kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Takie „okrucieństwo” - stwierdził - jest „dodatkowym bólem” pobytu w więzieniu.

Franciszek uznał za tortury także porywanie ludzi oraz nadużycia, do jakich dochodzi w zakładach karnych, tajnych więzieniach, "współczesnych obozach koncentracyjnych", ośrodkach dla nieletnich i szpitalach psychiatrycznych.

„Takim nadużyciom – oświadczył - można położyć kres tylko dzięki stanowczemu zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej na rzecz uznania wyższości godności człowieka ponad wszystkim”.

Papież wystąpił przeciwko prewencyjnemu osadzaniu w więzieniu i powiedział, że jest to „przyspieszenie kary”, która wyprzedza wyrok skazujący. Czasem - zauważył - „nadużywa się” jej w przypadku mniej lub bardziej uzasadnionych podejrzeń i wtedy stanowi ona „współczesną formę nielegalnej i ukrytej kary”.

“Ostrożność w stosowaniu kary musi być zasadą, na której oparty powinien być cały system karny” - uważa Franciszek. Zwrócił uwagę na istniejące jego zdaniem w społeczeństwach zjawisko szukania „kozłów ofiarnych” i „umyślnego kreowania wrogów”. Dlatego w jego opinii sędziowie powinni być wolni od „nacisków ze strony mediów, polityków pozbawionych skrupułów i pobudek zemsty, które szerzą się w społeczeństwie”.

Zaapelował następnie o stanowcze zwalczanie korupcji. „Jej formami, które trzeba ścigać z największą surowością, są te powodujące poważne szkody społeczne, zarówno ekonomiczne, jak i socjalne”. Wymienił wśród nich oszustwa przeciwko administracji publicznej oraz blokowanie wymiaru sprawiedliwości. Nie można - oświadczył - poprzestawać na łapaniu „płotek”.

Konieczne jest w opinii papieża ujawnianie szkód wynikających z korupcji, która - jak skonstatował - jest czasem wręcz czymś „naturalnym” i „zwyczajową praktyką” przy transakcjach i przetargach.

Franciszek powiedział też: “Niektóre formy przestępczości popełnione przez osoby prywatne poważnie ranią godność ludzi i dobro wspólne”. „Wielu z nich nie można by popełnić bez współudziału, aktywnego lub biernego, władz publicznych” - dodał. W tym kontekście mówił o handlu żywym towarem oraz dramacie miliarda ludzi znajdujących się w „pułapce absolutnego ubóstwa” i nazwał je "zbrodniami przeciwko ludzkości".

W obszernym przemówieniu znalazł się też apel do władz państw o to, by nie wymierzano kar dzieciom, a także o specjalne traktowanie ludzi starszych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu:

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi fot.Andreas Gebert/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama