Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 12:33
Reklama KD Market

Niemcy. Merkel za bliską współpracą z USA; spotkanie z Kerrym

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w środę przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Berlinie, że wobec licznych konfliktów na świecie Niemcy będą intensywnie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi na arenie międzynarodowej.

"Dobrze, że Niemcy są bliskim partnerem USA i że działamy wspólnie" - powiedziała Merkel przed rozmową z Kerrym w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

Wymieniła walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego, epidemię eboli, negocjacje atomowe z Iranem i konflikt na Ukrainie, a także sytuację w Afganistanie wśród sytuacji kryzysowych, których rozwiązanie wymaga kooperacji niemiecko-amerykańskiej.

Kerry dziękował Niemcom za aktywność na arenie międzynarodowej. Jak podkreślił, Berlin odgrywa główną rolę w rozwiązywaniu światowych konfliktów. "Jesteśmy partnerami wszędzie tam, gdzie pojawiają się poważne wyzwania" - podkreślił amerykański polityk.

Ujawnienie przez byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena inwigilowania przez amerykańskie służby na masową skalę obywateli Niemiec, w tym telefonu komórkowego Merkel, doprowadziło do oziębienia stosunków między Berlinem a Waszyngtonem. Sondaże pokazują, że spora część Niemców nie czuje się częścią Zachodu, lecz chciałaby, by ich kraj odgrywał rolę pośrednika między Zachodem a Rosją.

Przed południem Kerry zwiedził wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinemeierem Muzeum Muru Berlińskiego.

Sekretarz stanu USA wyraził przy tej okazji uznanie dla Niemiec za ich rolę przywódczą w rozwiązywaniu konfliktów na świecie, szczególnie za zaangażowanie na Ukrainie.

Muzeum jest zlokalizowane w pobliżu zachowanych pozostałości umocnień, które w latach 1961-1989 dzieliły Berlin na dwie wrogie części. Przy próbach ucieczki z rządzonego przez komunistów Berlina Wschodniego zginęło co najmniej 136 osób.

Steinmeier podziękował Kerry'emu za pomoc USA w procesie zjednoczenia Niemiec w latach 1989-1990. Bez amerykańskiego "bezwarunkowego wsparcia" zjednoczenie kraju nie byłoby możliwe - podkreślił. "Niemcy nigdy tego Amerykanom nie zapomną" - zapewnił. (PAP)

Na zdjęciu: John Kerry i Angela Merkel fot.Wolfgang Kumm/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama