Minister Siemoniak poinformował PAP, że rozważy apel posłów lewicy.
Posłowie podkreślali na wtorkowej konferencji w Sejmie, że zabierają głos we własnym imieniu, a nie swoich partii. "Jesteśmy tu wspólnie, bo wszyscy mamy wielki szacunek do osoby i dorobku Jana Karskiego" - mówił Kalisz. Dodał, że Sejm ogłosił rok 2014 rokiem legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.
Nawiązał do tego Andrzej Rozenek, który podkreślił, że "trudno znaleźć lepszy moment" na uhonorowanie Karskiego. "Apelujemy do ministra obrony o to, by zawnioskował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o przyznanie pośmiertnie Janowi Karskiemu (stopnia) generała brygady" - zaznaczył.
Tadeusz Iwiński podkreślił, że to rodzina Karskiego wystąpiła do prezydenta o pośmiertne awansowanie go. Wyjaśnił, że zgodnie z konstytucją to prezydent na wniosek ministra obrony dokonuje nominacji. "Wierzę, że minister Siemoniak wystąpi do prezydenta Komorowskiego o pośmiertne uhonorowanie" - dodał.
Pytany o apel posłów szef MON przypomniał, że decyzję o awansie na generała podejmuje prezydent. "Rozmawiałem z posłem Iwińskim. Bardzo poważnie rozważę ten apel, może się też spotkam z posłami. Uważam, że Jan Karski to wielki Polak i zasługuje na szacunek i pamięć" - powiedział PAP Siemoniak.
Jak informowały media, z apelem do prezydenta Komorowskiego o pośmiertny awans dla Karskiego wystąpiły towarzystwo jego imienia i jego rodzina.
Prof. Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. W czasie drugiej wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. (PAP)
Na zdjęciu: Jan Karski. Zdjęcie archiwalne z 2000 roku fot.Tomasz Gzell/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.