Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:18
Reklama KD Market

ZDROWIE. Na płaski brzuch. Spacer dla przezwyciężenia bólu

Na płaski brzuch
Lato to czas, kiedy trudno pod ubraniem ukryć nadmierny brzuszek. Każdy więc, kto przez zimę dorobił się w tej części ciała nadmiaru tkanki tłuszczowej marzy o jej zniknięciu. Poniżej podajemy rady - od prostych wskazówek, które bez większego trudu można zastosować w codziennym życiu, po ćwiczenia, które łatwo wykonywać jest w domu. Zastosowanie się do nich z pewnością sprawi, że brzuszek zniknie.



- Jedz miskę malin dziennie
Bogate w błonnik owoce zwalczają problemy z przemianą materii, które często sprawiają, że brzuch przypomina nadęty balon.

- Pij mnóstwo wody
Woda wypełnia, ma zero kalorii i zwiększa efektywność przemiany materii.

- Unikaj koktajli alkoholowych
Owszem, alkohol nie zawiera tłuszczu, ale jest wysokokaloryczny. Może także podnieść poziom kortyzolu - hormonu stresu, który sprzyja gromadzeniu się tłuszczu na brzuchu.

- Siedź prosto
Garbienie się sprawia, że brzuch wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. Dla efektu optycznego wyszczuplenia należy zawsze siedzieć z ramionami ściągniętymi do tyłu, podbródkiem uniesionym ku górze i dolną częścią pleców wspartą o fotel. Przy okazji wzmocnimy mięśnie podtrzymujące brzuch.

- Uprawiaj ogródek
Podnoszenie, schylanie i skręcanie się podczas pracy w ogródku pomaga stonować mięśnie brzucha, a co więcej w ciągu godziny daje możliwość spalenia aż 350 kalorii.

- Ruszaj biodrami
Podobny efekt, co praca w ogrodzie daje hula-hop, czyli kręcenie obręczą przy pomocy bioder.

- Graj w golfa
Spacer po polu golfowym jest rodzajem ćwiczeń, a uderzanie kijami piłek buduje i wzmacnia mięśnie brzucha.

- Unoś nogi
Połóż się na podłodze na plecach, przy czym nogi połóż na krześle lub łóżku. Z rękami założonymi za głowę unoś powoli tułów ku górze, po czym równie powoli go opuszczaj. Wykonaj 10-12 powtórzeń, dwa do trzech razy w tygodniu. Ćwiczenie to wzmocni górną część mięśni brzucha.

- Podnoś biodra
By wzmocnić brzuch z innej strony, połóż się na podłodze z ramionami wzdłuż tułowia i nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90 stopni (stopy mają być w powietrzu). Napnij mięśnie brzucha i dociśnij plecy do podłogi, podnosząc biodra około 2-4 cale nad podłogę. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund, po czym opuść powoli biodra. Wykonaj 10-12 powtórzeń, dwa do trzech razy w tygodniu.

- Na pas osy
By wyćwiczyć mięśnie, które decydują o twoim pasie, połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i stopami leżącymi na podłodze. Umieść prawą kostkę na lewym kolanie i z rękami za głową (łokcie na zewnątrz) unieś tułów nad podłogę, skręć się i dotknij lewym ramieniem prawego kolana. Pozostań w takiej pozycji parę sekund, po czym powoli wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10-12 powtórzeń, po czym powtórz to samo dla drugiej strony brzucha. Ćwiczenie wykonuj dwa do trzech razy w tygodniu.



Spacer dla przezwyciężenia bólu
Jeśli artretyzm w kolanach utrudnia ci poruszanie się, wbrew pozorom w powrocie do aktywności bardziej pomoże większa niż mniejsza dawka spaceru. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Boston University, przy 6 tys. kroków dziennie (liczy się każdy krok zrobiony w ciągu dnia, w domu również) artretyzm w kolanach zaczyna się poprawiać, a ryzyko inwalidztwa maleje.

Autor badania Author Daniel White - profesor w departamencie fizykoterapii i treningu sportowego rzeczonej placówki - mówi, że przeciętnie każdy człowiek wykonuje sto kroków na minutę, co oznacza, że gdyby ktoś chciał za jednym zamachem zaliczyć 6 tys. kroków, musiałby spacerować nieprzerwanie przez godzinę.

W badaniu wzięło udział 1800 osób dorosłych, którzy mieli zdiagnozowany artretyzm w kolanach lub którzy byli narażeni na jego rozwój. Celem było ustalenie minimalnej ilości kroków dziennie, która pomogłaby osobom cierpiącym na tę chorobę na uniknięcie wózka inwalidzkiego. Osobom, które nie są w najlepszym stanie, dr White zaleca, by zaczynali od 3 tys. kroków dziennie. Bardzo przydatny może okazać się krokomierz (pedometer) lub specjalna aplikacja w telefonie komórkowym, dzięki której można policzyć ilość kroków wykonanych w ciągu dnia.

Dodatkowo, dr Andrew Weil radzi osobom, które cierpią na artretyzm i mają nadwagę, by zrzuciły 10 proc. wagi ciała, a wszystkim chorującym na tę bolesną chorobę, by wprowadziły do diety produkty, które pozwolą wyeliminować stany zapalne i ból. Są to przede wszystkim produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty (większość warzyw i owoców) oraz przyprawy imbir i szafran.

Dorota Feluś

2 4

2 4


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama