Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 18:59
Reklama KD Market

Czerwiec Miesiącem Dziedzictwa Imigrantów. Rada Miasta Chicago przyjęła specjalną rezolucję

Imigranci mieli swój niepodważalny udział w gospodarczym, społecznym i kulturowym rozwoju Chicago. Ku ich czci w dniu 25 czerwca 2014 r. została jednogłośnie uchwalona rezolucja, dzięki której czerwiec stanie się Miesiącem Dziedzictwa Imigrantów. Ich wkład w życie miasta jest niepodważalny i nieoceniony, warto jednak wymienić kilka głównych powodów, dla których uchwała została powzięta.

/a> C.W. Chan, radny J. Moreno, T. Startek (przy mównicy), radny Walter Burnette Jr., radny Ameya Pawar, dr Melissa Daza
fot.B.Pukszta


W ciągu ostatnich 10-30 lat w Chicago osiedliły się setki tysięcy nowych imigrantów. Rezolucja sprawi, że poczują się wyjątkowo i łatwiej odnajdą się w swoim nowym domu. Jednocześnie podkreślony został fakt dziedzictwa, wypracowanego przez wcześniejsze pokolenia imigrantów.

Podczas specjalnej konferencji prasowej wśród grona przedsiębiorców imigrantów, zabrał głos przedstawiciel chicagowskiej Polonii, wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej (Polish American Chamber of Commerce, PACC) Tom Startek, prezes Star-Tech Glass, Inc. W krótkim wystąpieniu opowiedział o tym, jak w 1986 roku przybył do Chicago i odnalazł warunki odpowiednie do osiągnięcia sukcesu jako przedsiębiorca, który daje pracę nowym imigrantom. Startek podziękował także radnym za tę wyjątkową  rezolucję.

/a> T. Startek, C.W. Chan, radny J. Moreno , radny W. Burnette, Jr. (przy mównicy), Billy Lawless, radny A. Pawar, dr M. Daza
fot.B. Pukszta


Dla Stanów Zjednoczonych niezwykle ważne jest utrzymanie statusu kraju przyjaznego imigrantom. Ich ciągły i duży napływ będzie bardzo ważnym elementem dalszego rozwoju gospodarczego, szczególnie w kontekście wzrostu i konkurencyjności globalnej. Rezolucja jest także okazją do przypomnienia o potrzebie reformy prawa imigracyjnego. Mówili o niej radni Joe Moreno, Ameya Pawar i Walter Burnett, Jr., którzy zabrali głos podczas konferencji prasowej. Nie można pominąć faktu, iż tego samego dnia kongresmen Luis Gutierrez, najczęściej zabierający głos w tej sprawie,  publicznie oznajmił, że nie ma już możliwości, by doprowadzić do uchwalenia całościowej reformy systemu imigracyjnego przez Kongres amerykański w tym roku i jednocześnie zrezygnował z zabiegów ją wspierających.

/a> T. Startek, radny W. Burnette, Jr., B. Lawless fot.B. Pukszta


Polityk zamierza ubiegać się o zmiany w systemie imigracyjnym. To jednak nie rokuje dobrze na przyszłość, szczególnie w kontekście pozwu sądowego przeciw prezydentowi, przygotowywanego przez kongresowych republikanów.

Wszyscy prorynkowi demokraci i republikanie wiedzą jednak, że ciągły napływ imigrantów w dłuższej perspektywie będzie niezwykle ważny dla stałego pobudzania rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturowego Stanów Zjednoczonych.

Od tego roku w Chicago będziemy o tym przypominać każdego czerwca.

Anna Lakomy
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama