Już w dziewięciu powiatach Illinois odnotowano obecność wirusa gorączki Zachodniego Nilu − w nieżywych ptakach i lęgowiskach komarów; na szczęście jeszcze nie chorują ludzie. Pojawiło się też inne zagrożenie zdrowia − nietoperze zarażone wścieklizną. Służba zdrowia apeluje do mieszkańców stanu Lincolna, by chronili skórę przed ukąszeniami komarów i unikali kontaktu z nietoperzami.
Jak informuje Departament Zdrowia Publicznego Illinois (Illinois Department of Public Health, IDPH) ciała ptaków zabitych przez wirusa Zachodniego Nilu znaleziono w powiatach Kane i Henry (powiat na północnym zachodzie Illinois).
W siedmiu innych powiatach odkryto patogen w próbkach komarów. IDPH informuje, że chodzi o powiaty: Cook, Gallatin, Madison, Saline, Union oraz Will.
Służba zdrowia przypomina, że wirusem Zachodniego Nilu można zarazić się tylko poprzez ukąszenie komara; nie jest on przenoszony z człowieka na człowieka.
Infekcja może objawiać się gorączką, bólami mięśni i głowy oraz wysypką. Większość zarażeń jest bezobjawowa, a zdrowy i odporny organizm może z łatwością zwalczyć patogen. Najbardziej narażone na infekcję są małe dzieci, osoby starsze, cierpiące na przewlekłe choroby oraz mające osłabiony układ odporności.
W ciężkich przypadkach wirus Zachodniego Nilu może spowodować zapalenie opon mózgowych lub inne schorzenia neurologiczne.
Oto skuteczne metody kontroli tych owadów: uszczelnienie siatek w oknach i drzwiach, zamykanie drzwi i okien (zwłaszcza na noc), likwidowanie zbiorników stojącej wody, noszenie (szczególnie po zmierzchu i w nocy) butów i skarpet, długich spodni i koszul z długimi rękawami, stosowanie środków owadobójczych(DEET, picaridin, olej eukaliptusowy lub IR 3535).
Więcej informacji nt. niebezpieczeństw związanych z wirusem Zachodniego Nilu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.idph.state.il.us/
Ponadto IDPH ostrzega przed nietoperzami zarażonymi wirusem wścieklizny. Mieszkaniec Wilmington w powiecie Will (na dalekim zachodnim przedmieściu Chicago) znalazł nietoperza w swoim ogrodzie i próbował się nim zaopiekować, nie zdając sobie sprawy, że ssak ma wściekliznę.
Lekarz skierował mężczyznę na zastrzyki przeciw wirusowi wścieklizny.
IDPH informuje, że w Illinois nietoperze są głównymi nosicielami wścieklizny i przypomina o okresowym szczepieniu zwierząt domowych przeciw tej chorobie.
(ao)