Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 12:47
Reklama KD Market

Sfałszowane statystyki przestępczości? Radni domagają się śledztwa

Grupa chicagowskich radnych podejrzewa, że oficjalne statystyki policji pokazujące spadek przestępczości są nieprawdziwe.  Dlatego żądają śledztwa oraz przesłuchań publicznych w  celu weryfikacji procedur policyjnych i danych liczbowych, którymi chwalą się władze Chicago. Radni chcą, by w debacie publicznej zabrali również głos mieszkańcy.




/a> fot.Rama/Adrian104/Wikipedia

Pomimo, że w mieście niemal codziennie dochodzi do strzelanin i rozlewu krwi szef policji chicagowskiej Garry McCarthy  przedstawia co miesiąc liczby potwierdzające trend spadkowy wskaźników zabójstw i innych rodzajów przestępstw.


Radni, którzy w radzie miasta tworzą  tzw. Progressive Caucus - ugrupowanie postępowe - zażądali sprawdzenia procedur policyjnych po zapoznaniu się z  raportem inspektora miejskiego  Josepha Fergusona oraz analizami liczbowymi opublikowanymi przez "Chicago Magazine".  O inicjatywie grupy radnych doniosła w ubiegłym tygodniu telewizja CBS 2.

Szef miejskiej komórki antykorupcyjnej Joseph Ferguson, ustalił, że liczba postrzeleń i ciężkich pobić została w Chicago zaniżona w 2012 r. o około 24 proc., ponieważ policja uwzględniała  w statystykach liczbę aktów przemocy zamiast ich ofiar.


Z kolei śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez "Chicago Magazine" ("The Truth about Chicago's Crime Rates” z 7 kwietnia 2014 r.) wykazało, że w 2013 r. wysocy rangą oficerowie policji poprawiali statystyki poprzez zmianę klasyfikacji przestępstwa. Do komputerowych kartotek wpisywano np. "śledztwo w sprawie śmierci", zamiast −  "śledztwo w sprawie zabójstwa".


Jak ustalił tygodnik, poważne przestępstwa  - m.in. napady rabunkowe, włamania i ciężkie pobicie - wprowadzane były do systemu komputerowego policji jako lekkie wykroczenia, albo były wymazywane z kartoteki.


Publikacja relacjonuje też, że policjanci z różnych dzielnic Chicago uskarżali się na swoich zwierzchników, ponieważ wywierana była na funkcjonariuszy  presja, by nie pisali prawdy w raportach. W przypadku odmowy raporty "same się zmieniały" w systemie komputerowym.


Według "Chicago Magazine",  tego rodzaju manipulacje prawdopodobnie nie są odosobnionymi przypadkami , ale szeroko zakrojonym procederem, ponieważ komendant każdego dystryktu policyjnego jest rozliczany z poprawy statystyk przestępczości przez szefa policji Garry'ego McCarthy'ego.


Zdaniem tygodnika, najbardziej podejrzanym "cudem" statystki jest spadek ogólnego wskaźnika przestępczości o 56 proc. w okresie od 2010 do 2013 r., mimo zmniejszającej się liczby policjantów patrolujących ulice; co stanowi średnio 19-procentowy spadek w skali rocznej. Dla porównania - wskaźnik ten wynosił mniej niż 4 proc. za poprzedniego szefa policji Jody Weisa.


(ao)


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama