Jeden z czołowych amerykańskich dzienników „New York Times” reaktywuje latem swoje biuro w Warszawie. Pełnoetatowym korespondentem gazety został dotychczasowy zastępca szefa działu krajowego Rick Lyman - poinformowało w środę kierownictwo dziennika.
Biuro pracować będzie w pełnym wymiarze godzin i relacjonować wydarzenia nie tylko w Polsce, ale także w Europie Wschodniej.
Biurem „New York Timesa” w Warszawie kierować będzie Rick Lyman. Kiedy pracował jeszcze w „Kansas City Star” został, wraz z zespołem reporterów zajmujących się problematyką lokalną, uhonorowany najwyższym w Ameryce wyróżnieniem dla dziennikarzy - Nagrodą Pulitzera.
Jak podkreśla kierownictwo nowojorskiego dziennika, Lyman jest dziennikarzem wszechstronnym. Pisał o sprawach krajowych, związanych z kulturą, podejmował też tematykę zagraniczną.
W „New York Timesie” Lyman pełnił m.in. funkcję szefa oddziału w Houston, w Teksasie, a później w Los Angeles, gdzie jego specjalnością był przemysł filmowy. Jest autorem książki "Oglądając filmy z…" (Watching Movies with...).
W początkowych latach kariery dziennikarskiej Lyman był korespondentem dziennika “Philadelphia Inquirer” w Johannesburgu, w RPA. Przybył tam trzy tygodnie po tym kiedy Nelson Mandela został zwolniony z więzienia, a opuścił kraj w dzień po tym kiedy został prezydentem RPA.
Był także autorem korespondencji z Serbii, Bośni, Węgier, Iraku, Japonii, Chin, Turcji, Meksyku oraz Hondurasu. Za relacje z Somalii otrzymał nagrodę Overseas Press Club.
Rick Lyman obejmie swą warszawska placówkę w lecie tego roku. Pisać o rejonie Wschodniej Europy zacznie jednak jeszcze wcześniej.
Korespondentami "New York Timesa" w Warszawie byli m.in. A. M. Rosenthal, David Halberstam (mąż aktorki Elżbiety Czyżewskiej),John Darnton oraz Michael Kaufman.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Reklama