W Domu Podhalan odbył się doroczny bankiet wydany przez Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois dla uczczenia pamięci i zasług gen.Kazimierza Pułaskiego. W imprezie, która odbyła się 3 marca uczestniczyło blisko dwieście osób.
Gości przywitali prowadzący bankiet Karol Komosa i prezes Wydziału Stanowego KPA Irena Moskal. Zasługi generała w walce o wolność Stanów Zjednoczonych i Polski przypomniał prezes krajowy KPA Franciszek Spula.
Prezes Spula powiedział, że poświęcenie Pułaskiego i jego oddanie idei wolności pozostaje inspiracją dla nas wszystkich i powinno służyć jako refleksja nad wielkim wkładem Amerykanów polskiego pochodzenia w tworzenie tożsamości narodowej amerykańskiego społeczeństwa.
– Możemy być dumni z Kazimierza Pułaskiego, bo oddał on swoje życie, by ludzie byli wolni – powiedział prezes Franciszek Spula. – Ludzie na świecie nadal walczą o to, żeby mieć wolne wybory, możliwość wyznawania własnej religii i wysyłania dzieci do szkół. Pułaski jest bardzo dobrym przykładem lidera, który miał wizję wolności dla narodów i państw, a jego postawa i zaangażowanie w walce o wolność narodu amerykańskiego przynosi nam chlubę i jest przykładem godnym do naśladowania – dodał.
Gratulując Polonii postaci jaką był Kazimierz Pułaski gubernator Illinois Pat Quinn wskazał na dążenie narodu polskiego do wolności i demokracji na przestrzeni minionych dwustu lat stwierdzając, że radość i demokracja zawsze były w sercach Polaków.
Gubernator powiedział, że Polacy są narodem głębokiej wiary i zawsze wiedzieli, jak ważne dla społeczeństwa jest to, aby wiarę zachować, szczególnie w obliczu zagrożenia wolności tak, jak w przypadku Polski było w okresie walki z caratem, a później komunizmem.
W trakcie bankietu prezes Irena Moskal wręczyła nagrody w konkursie literackim Wydziału Stanowego KPA. Młodzież szkolna pisała esej na temat: Dlaczego Pulaski Day powinien być świętem stanowym? Najwyżej ocenione zostały prace uczennic ze szkoły, której Kazimierz Pułaski jest patronem. Carolina Jadczak zdobyła pierwszą lokatę i odebrała nagrodę w wysokości 250 dolarów. Drugie miejsce i 150 dol. przypadło Elżbiecie Skorupskiej. Trzecie miejsce i nagrodę na sto dolarów zdobyła Kamila Głowa ze szkoły im. gen.Władysława Andersa. Wyróżnieniami uhonorowano: Rafała Raszewskiego ze szkoły im. gen. Pułaskiego, Agatę Sołtys ze szkoły im. M.Kopernika, Julię Trybułę ze szkoły św. Błażeja oraz Anitę Dzik ze szkoły im. gen. Andersa.
Bankiet zakończyła część artystyczna, w ramach której młodzieżowy zespół góralski “Ślebodni” zaprezentował wiązankę tańców regionu Podhala. Prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek dziękując działaczom kongresu za wybór Domu Podhalan na miejsce bankietu przypomniał, że to właśnie w ogrodzie Domu Podhalan w Chicago znajduje się najstarsza rzeźba generała, wykute w piaskowcu jego popiersie, przy którym w każdą sobotę poprzedzającą urodziny generała, młodzież szkolna składa kwiaty i przypomina jego zasługi dla Polski i Ameryki.
Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP
Reklama