Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 19:57
Reklama KD Market

Wyborco, poznaj kandydatów, ich programy i najważniejszych rywali

Już 18 marca odbędą się w Illinois prawybory do władz federalnych, stanowych i powiatowych. Wielu wyborców skorzysta z możliwości głosowania przed terminem. Do 15 marca można wziąć udział we wczesnym głosowaniu, a do 17 marca − korespondencyjnie. W poprzednim wydaniu weekendowym przedstawiliśmy kandydatów na urząd gubernatora i wicegubernatora. Poniżej udostępniamy naszym Czytelnikom kolejną porcję informacji o kandydatach, ich programach i najważniejszych rywalach.

/a> fot.Wikipedia


Urzędy stanowe

Ubiegający się o reelekcję sekretarz stanowy Jesse White i prokurator generalna Lisa Madigan mają zapewnione nominacje Partii Demokratycznej, ponieważ nie posiadają kontrkandydatów w prawyborach. Nominację demokratów ma też zapewnioną Sheila Simon, która kończy kadencję jako wicegubernator i kandyduje na rewidenta.

Tylko urząd skarbnika stanowego (treasurer) jest przedmiotem rywalizacji między dwoma kandydatami. O nominację Partii Republikańskiej ubiegają się: kongresmen stanowy Tom Cross*, były przywódca republikańskiej mniejszości w izbie stanowej, i Bob Grogan, były audytor powiatu DuPage, dyplomowany księgowy. Zwycięzca tego wyścigu zmierzy się w wyborach powszechnych z demokratycznym senatorem stanowym Michaelem W. Frerichsem, który w prawyborach nie ma rywala.

Legislatura Illinois

Znakomita większość senatorów i posłów stanowych ubiega się o reelekcję, nie mając kontrkandydatów w prawyborach, co oznacza, że nominacje partyjne otrzymują walkowerem. Aż pięciu kandydatów, a wśród nich mający polskie pochodzenie Mark Pasieka, z zawodu inżynier, oraz urzędujący poseł Jaime M. Andrade, ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w okręgu 40., który obejmuje północno-zachodnie rejony Chicago. Demokratyczna posłanka Maria Antonia „Toni” Berrios z 39. okręgu ponownie rywalizuje o nominację partyjną z Willem Guzzardi, działaczem dzielnicowym, pedagogiem, byłym dziennikarzem portalu „Huffington Post”. Guzzardi przegrał poprzednie wybory z Berrios niewielką różnicą głosów.

Kongres Stanów Zjednoczonych

Najbardziej zacięta walka o miejsca w obydwu izbach Kongresu Stanów Zjednoczonych toczy się między republikanami; większość demokratów ubiegających się o reelekcję nie posiada kontrkandydatów i ma zapewnioną nominację partyjną.

O nominację Partii Republikańskiej do Senatu Stanów Zjednoczonych ubiega się dwóch kandydatów: senator stanowy Jim Oberweis, właściciel zakładów mleczarskich, i Doug Truax, konsultant ds. ubezpieczeń medycznych, weteran armii amerykańskiej. Obydwaj kandydaci chcieliby zdelegalizować ustawę o reformie opieki zdrowotnej Affordable Care Act, znaną jako Obamacare. Wyrażają przekonanie, że ubiegający się o reelekcję demokratyczny senator Richard Durbin przegra wybory powszechne z powodu swego poparcia dla Obamacare. Durbin nie ma kontrkandydata w prawyborach i ma zapewnioną nominację Partii Demokratycznej. Oberweis bez powodzenia kandydował na senatora USA w 2002 i 2004 roku. Podczas drugiej kampanii wyemitował kontrowersyjną reklamę polityczną, w której utrzymywał, iż co tydzień granicę USA przekracza tylu nieudokumentowanych imigrantów meksykańskich, że wypełniliby stadion Soldier Field w Chicago, mieszczący ponad 61 tys. widzów. Oberweis starał się też o urzędy kongresmena i gubernatora, ale zawsze ponosił porażkę.

Z 18 miejsc do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którymi dysponuje Illinois, tylko około połowa jest przedmiotem rywalizacji o nominacje partyjne. Wielu demokratycznych kongresmanów zabiegających o reelekcję nie ma opozycji, z wyjątkiem kongresmena Luisa Gutierreza, który w 4. okręgu zmierzy się z Alexandrą Eidenberg, agentką ubezpieczeniową i Jorgem Zavalą, działaczem dzielnicowym.

W okręgu 11. aż trzech republikanów walczy o nominację partyjną, by w wyborach powszechnych zmierzyć się z demokratycznym kongresmanem Billem Fosterem, który nie ma kontrkandydata w prawyborach. Są to: Chris Balkema, komisarz rady powiatu Grundy i biznesmen, Ian Bayne, gospodarz audycji radiowej, oraz Bert Miller, biznesmen.

W okręgu 13. o nominację Partii Republikańskiej ubiega się urzędujący kongresmen Rodney Davis, a także były członek lokalnej rady szkolnej Mike Firsching oraz była Miss America i adwokatka Erika Harold. O nominację Partii Demokratycznej zabiegają: adwokatka i była sędzia Ann Callis, wykładowca wyższej uczelni George Gollin oraz politolog i pacyfista David Green.

W okręgu 14. o nominację Partii Demokratycznej ubiegają się naukowiec i działacz społeczny Dennis Anderson i biznesmen John Hosta. Zdobywca nominacji zmierzy się z republikańskim kongresmenem Randy Hultgrenem, który nie ma opozycji w prawyborach.

W 16. okręgu republikański kongresman Adam Kinzinger ma rywala − Davida Hale, informatyka, weterana armii i członka Tea Party. Demokratyczną nominację otrzyma Randall Olsen, technik kardiologii, działacz Partii Demokratycznej, który nie ma opozycji.

W 18. okręgu o nominację Partii Demokratycznej ubiegają się: Rob Mellon, nauczyciel, oficer rezerwy armii amerykańskiej, oraz Darrell Miller, farmer (były republikanin). Zwycięzca wyścigu zmierzy się z niemającym opozycji republikańskim kongresmanem Aaronem Schockiem.

Powiat Cook

W prawyborach samorządowych do władz powiatu Cook wielu urzędników ubiegających się o reelekcję nie ma kontrkandydatów. Na dodatek większością urzędów nie są w ogóle zainteresowani republikanie, najwyraźniej uznając, że nie mają szans w zdominowanym przez demokratów powiecie Cook.

Walkowerem nominację Partii Demokratycznej otrzymają: prezes (president) rady powiatu Cook Toni Preckwinkle, szef urzędu szacowania nieruchomości (assessor) Joseph Berrios, sekretarz powiatu (clerk) David Orr, skarbnik powiatu (treasurer) Maria Pappas i komisarz (commissioner) rady rewizyjnej ds. podatków od nieruchomości Larry Rogers junior. Nikt się nie stara o nominację Partii Republikańskiej na żadną z wymienionych pozycji.

Wśród republikanów nie ma też chętnych na urząd szeryfa (sheriff). Za to ubiegający się o reelekcję szeryf powiatu Cook Tom Dart, sprawujący urząd od 2006 r., z zawodu prawnik, ma aż trzech kontrkandydatów do nominacji Partii Demokratycznej. Są to (w kolejności alfabetycznej): Sylwester E. Baker junior, zastępca szefa ds. bezpieczeństwa w City Colleges, który pracował przez 22 lata w organach ścigania, właściciel firmy obrotu nieruchomościami, posiada tytuł magistra zarządzania i administracji; William „Bill” Evans, porucznik departamentu  policji szeryfa powiatu Cook od 1992 r., magister w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, absolwent szkoły dla komendantów policji na Uniwersytetu Northwestern oraz Tadeusz “Ted” Palka, będący na emeryturze po 30 latach pracy w  tym samym departamencie,  absolwent akademii policyjnej szeryfa powiatu Cook.

Znakomita większość ubiegających się o reelekcję komisarzy (commissioners) 17-osobowej rady powiatu Cook (Cook County Board) nie ma opozycji w staraniach o nominację Partii Demokratycznej. W tym gronie jest mający polskie pochodzenie Jeff Tobolski z 16. okręgu, który sprawuje też urząd burmistrza McCook. W okręgu 11. długoletni komisarz John P. Daley, brat byłego burmistrza Richarda Daley, nie ma rywala do nominacji Partii Demokratycznej, ale w wyborach powszechnych zmierzy się z republikaninem Carlem Segvichem.

W okręgu 17. toczą się zmagania o republikańską nominację między długoletnią komisarz Elizabeth „Liz” Gorman i Barbarą Bellar.

Aż pięciu kandydatów ubiega się miejsce komisarza w 1. okręgu, z którego ustąpił skazany za przestępstwa podatkowe William Beavers. Wśród kandydatów jest Isaac Carothers, były radny chicagowski, który spędził ponad dwa lata za kratkami za korupcję.

* Tłustym drukiem oznaczono nazwiska kandydatów mających rywali wyborczych

Alicja Otap

[email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama